Правозахисники закликають ухвалити законопроєкт №5488 про недискримінацію

Правозахисні організації закликають народних депутатів проголосувати за законопроєкт 5488, який встановить справедливу відповідальність за дискримінацію за ознаками сексуальної орієнтації, гендерної ідентичності, інвалідності. Це надасть поліції та прокуратурі необхідні інструменти для розслідування таких злочинів не як «хуліганства», а як злочинів, мотивованих нетерпимістю.

Директорка з адвокації Центру прав людини ZMINA Альона Луньова розповіла в етері Громадського радіо про те, чому законопроєкт 5488 потрібний державі.

«Тривалий час ми працюємо з тим, щоб запобігати дискримінації та збільшувати ефективне реагування на ці випадки. ZMINA та інші правозахисні організації підписали маніфест, у якому закликали ухвалити законопроєкт», — каже Луньова.

За словами правозахисниці, цей законопроєкт допомагає змінити національне законодавство відповідно до міжнародних стандартів.

 «В Україні діє закон, який визначає, що таке дискримінація. Це прямі обмеження, упередження, привілеї на підставі статті, приналежності до етнічної чи релігійної спільноти тощо. Водночас законодавство не має визначення для поняття нетерпимості», — зазначає Луньова.

Директорка з адвокації Центру прав людини ZMINA каже, що є набагато більше ознак, які можуть стати мотивом для нетерпимості.

«Законопроєкт 5488 пропонує, щоб було ефективно і належним чином виписано поняття нетерпимості в статті 161 Кримінального кодексу України, який зараз встановлює кримінальну відповідальність за розпалювання різних форм ворожнечі», — зауважує правозахисниця.

Альона Луньова додає, що 13 травня виповнилась третя річниця з моменту реєстрації законопроєкту. Він має позначку євроінтеграційного. Його підтримав рік тому ключовий комітет, однак парламент досі не розглядає цю ініціативу.

У червні 2022 року на сайті офіційного інтернет-представництва президента України з’явилася петиція про легалізацію одностатевих шлюбів. Її вміст складався з трьох речень: «У цей час кожен день може бути останнім. Хай люди однієї статі отримають можливість створити сім’ю й мати офіційний документ, що підтвердить це. Їм необхідні такі ж права, що й у традиційних пар». В середині липня вона набрала необхідні 25 тисяч голосів, а 2 серпня Володимир Зеленський відповів на неї.

У відповіді йшлося, що в умовах воєнного або надзвичайного стану Конституція України не може бути змінена (згідно зі статтею 157 Конституції України), адже в конституції вказано, що шлюб ґрунтується на вільній згоді жінки й чоловіка.

Європейський суд з прав людини визнав порушення державою Україною права одностатевої пари, яка не може укласти шлюб в країні. Ідеться про справу Андрія Маймулахіна та його партнера Андрія Марківа. З 2010 року заявники живуть сімʼєю як партнери. У 2014 році вони звернулися до ЄСПЛ через неможливість легалізувати свої стосунки в Україні.

Джерело

Сподобалось? Знайди хвилинку, щоб підтримати нас на Patreon!
Become a patron at Patreon!
Поділись публікацією
Залишити коментар