Одностатевий шлюб — це союз двох осіб однієї статі, визнаний законодавством окремої країни як шлюб. Одностатевий шлюб зачіпає цивільні, політичні, соціальні права, а також релігійні традиції у багатьох країнах.
Двадцять років тому, після півночі 1 квітня 2001 року, мер Амстердаму Йоб Кохен одружив у мерії чотири одностатеві пари. Нідерланди стали першою країною, яка легалізувала одностатеві шлюби.
✅ На сьогодні реєстрацію одностатевих шлюбів узаконено у 33 країнах, це: Австралія, Австрія, Аргентина, Бельгія, Бразилія, Велика Британія, Данія, Еквадор, Ірландія, Ісландія, Іспанія, Канада, Колумбія, Коста-Рика, Куба, Люксембург, Мальта, Мексика (у більшості із 32 штатів), Нідерланди, Німеччина, Нова Зеландія, Норвегія, ПАР, Португалія, Словенія, США, Тайвань, Уругвай, Фінляндія, Франція, Чилі, Швейцарія і Швеція. Окрім цього, Міжамериканський суд з прав людини постановив, що країни-учасниці Американської конвенції з прав людини мають визнати право одностатевих пар на шлюб.
Тайвань – поки єдине місце в Азії, де представники однієї статі можуть одружитися, так само як Південна Африка – єдина така країна на своєму континенті.
Легалізація одностатевих шлюбів у різних країнах відбувалася різними шляхами.
Наприклад, у ПАР 1 грудня 2005 року Конституційний суд висунув рішення на користь лесбійської пари, яка хотіла вступити в шлюб. В одностайному рішенні дев’ятеро суддів постановили, що одностатеві пари мають рівне право на шлюб, і дали Парламенту один рік на необхідні зміни законодавства. 29 листопада 2006 року віцепрезидент Пумзіле Мламбо-Нгука підписала закон, і наступного дня він набув чинності. ПАР стала п’ятою країною світу, першою і поки єдиною в Африці й другою за межами Європи, де було легалізовано шлюби для одностатевих пар.
В Ірландії 22 травня 2015 року пройшов конституційний референдум щодо надання права одностатевим парам на шлюб. У плебісциті взяло участь 60,52 % виборців, з яких 62,07 % висловилися за те, щоб внести до конституції наступну поправку: «шлюб може бути укладено згідно з законом двома особами незалежно від статі». 29 серпня президент Майкл Гіґґінс своїм підписом узаконив результати референдуму. Поправка до конституції набула чинності 16 листопада того ж року. Таким чином Ірландія стала першою країною світу, де одностатеві шлюби було легалізовано шляхом загальнонаціонального референдуму.
В Ісландії, рівні права на шлюб були запроваджені шляхом створення ґендерно нейтрального визначення шлюбу, запропонованого коаліційним урядом Соціал-демократичного альянсу й Ліво-зеленого руху. Парламент Ісландії підтримав закон 11 червня 2010 року. Жоден депутат не проголосував проти закону, а опитування думки громадськості показали, що населення Ісландії дуже схвально поставилося до цього рішення. Закон вступив у дію 27 червня. Тодішня прем’єрка Йоганна Сигюрдардоттір (перша у світі відкрито гомосексуальна очільниця уряду) разом зі своєю партнеркою стали однією з перших одностатевих пар країни, що одружилися.
⛔️ Одночасно з цим у світі досі існує майже 70 країн, де одностатеві стосунки криміналізовані.
🇺🇦 У середині липня минулого року петиція на сайті президента України про легалізацію одностатевих шлюбів набрала необхідну для розгляду кількість голосів. У відповіді на неї президент повідомив, що наразі легалізувати одностатеві шлюби не вийде, оскільки для цього потрібні зміни до Конституції, а вони є неможливими під час воєнного стану.
Нещодавнє опитування, проведене Національним демократичним інститутом (NDI), показало, що 56% українців погоджуються чи радше погоджуються з тим, що ЛГБТ-люди повинні мати право на цивільне партнерство. Звичайно цивільне партнерство не можна порівнювати із шлюбом, але будь-якому важливому рішенню передує шлях, який складається з маленьких кроків.
Публікацію підготувала координаторка ком’юніті центру ГО “Інсайт” у Києві – Балагула Юлія