Команда параюристів пройшла тренінг “Основи та особливості надання первинної правової допомоги трансґендерним людям, які постраждали від насилля”

З 1 січня 2024 року ГО “Когорта” розпочала проєкт “Захист прав трансґендерних людей України за допомогою рівних параюристів” Діяльність здійснюється за фінансової підтримки МБФ “Альянс громадського здоров’я” в рамках реалізації програми “Стійка відповідь на епідемії ВІЛ і ТБ в умовах війни та відновлення України”, яка реалізується за підтримки Глобального фонду.Альянс надає не лише фінансове забезпечення  проєктної діяльності, але й всебічно допомагає у забезпеченні професійного навчання наших параюристів_ок.. Так, Альянсом на 2024 рік заплановано 4 онлайн тренінги, за визначеними параюрист_ками темами , у травні  проведена офлайн масштабна “Школа параюристів_ок”.

Можливо, дехто з вас вже звертались по допомогу та отримали консультації наших параюрист_ок. Важливо те, що ми не просто надаємо підтримку, а й проходимо постійне навчання, щоб зробити нашу роботу дійсно якісною.

Тож сьогодні ділимось нашим досвідом щодо участі у тренінгу “Основи та особливості надання первинної правової допомоги трансґендерним людям, які постраждали від насилля”.

Чому транс*спільнота потребує підтримки?

Коли ми розпочинали проєкт, було розуміння того, що параюрист_кам доведеться стикатись з численними викликами, адже транс*ґендерні люди в Україні майже щодня піддаються дискримінації та стигматизації. Є кілька факторів, що впливають на це:

  • Транс*спільнота лишається маргіналізованою, до того ж під час війни Конституція та права людини “поставлені на паузу”.
  • Багато компетентних медичних працівників та інший персонал релокувались, тому знайти дружніх фахівців стало важче. У разі ризику для здоров’я, транс*люди звертаються до першого-ліпшого лікаря (особливо якщо проживають у маленьких населених пунктах).
  • Багато питань виникає при взаємодії з ТЦК, зняттям з військового обліку.
  • Отримати нові документи (зробити юридичний перехід) стало важче.

Звісно, багато звернень пов’язані не тільки з законодавчою базою або інституціями, а й з дискримінацією та нападами. Ми писали про напади в Києві, є схожі випадки в Одесі, Львові та інших містах України. Тому параюридична допомога потрібна як ніколи раніше.

“Тема роботи параюристів_ок з потерпілими від насиліства і взаємодія с правоохоронцями є однією з найважливіших тем у нашій діяльност, — каже Юлія Фамільєва, керівниця параюридичного проєкту, — це визначили самі параюрист_ки транс*сільноти і наголосили на необхідності поглибшення знань і навичок у цьому напрямку. Ми вдячні Альянсу громадського здоров’я за своєчасне реагування на наш запит і тренерці Ірині Ломковій за професійно та цікаво проведене навчання. Отримані знання беремо на озброєння у подальшому захисті прав спільноти».

Основи та особливості надання первинної правової допомоги трансґендерним людям, які постраждали від насилля: винесені уроки

Незважаючи на відключенняелектрики , наші параюрист_ки відвідали насичений онлайн тренінг, що відбувся 27 червня 2024 року. Проводила його Ірина Ломкова; вона має не просто великий досвід у правозахисній сфері, а й обіймала посаду´Уповноваженої Голови Національної поліції з питань забезпечення прав людини в діяльності поліції в Луганській області.

“Важливо проводити постійне навчання працівників правоохоронних органів, — каже Ірина, — адже деякі з них бояться братись за складні випадки, наприклад, не знають, як правильно оформити звернення. Коли я починала працювати патрульною, мені було цікаво взятись за нетривіальний кейс. Я консультувалась з колегами, вивчала нормативну базу…” 

Власне, законодавству та нормативній базі було приділено багато уваги. Адже основа параюридичної діяльності — це знання закону. Також міркували і про законопроєкти (одним з найважливіших є 5488 — проект Закону про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення та Кримінального кодексу України щодо боротьби з проявами дискримінації). Україна зробить крок вперед, до європейської інтеграції, а можливості підтримки значно розширяться, якщо цей закон буде прийнято.

Досвід Ірини дійсно був важливим для всіх учасни_ць, адже доводилось неодноразово взаємодіяти з правоохоронними органами, щоб допомогти бенефіціарам. Це підтвердив блок, у рамках якого ми розбирали реальні кейси та обмінювались ідеями щодо вирішення. Іноді звернення здається дійсно непростим, яке потребує багато уваги, але, мабуть, немає нерозв’язаних задач.

Рекомендації щодо спілкування з правоохоронцями

В Україні загалом (не тільки серед транс*спільноти) часто зустрічається недовіра до правоохоронних органів. Часто ця недовіра заснована не стереотипах або переказах знайомих, які так чи інакше взаємодіяли з поліцією. Проте важливим залишається те, що поліція — це потужний механізм, інституція, у якій працюють люди з різними інтересами, поглядами, принципами.

“Ще у підлітковому віці я думала, чому люди не довіряють правоохоронним органам? — коментує Анна, параюрист_ка ГО “Когорта” у Львові. — Поділилась цими переживаннями з мамою, вона працювала вчителькою. І тоді почула слушну ідею: а якщо уявити на хвилинку, що немає більше правоохоронців, патрульних, лінія 102 не відповідає, слідчі пішли з роботи… У що б перетворилось місто? Як би ми взагалі виходили на вулицю?”

То ж тренерка не просто поділилась досвідом, а й пояснила, як коректно звертатись до органів, які терміни і лексику доречно використовувати. Це вкрай важливо для професіонал_ок.

Робота над кейсами

Під час проведення тренінгу ми також працювали з моделями ситуацій, що найчастіше зустрічаються в практиці: домашнє насильство, мобінг (цькування на роботі), фізична розправа на грунті трансфобії.

Також групи шукали відповіді на ключові питання: “Які дії необхідно вжити для документування та фіксації випадків насилля?”, “Які правові норми захищають людей від дискримінації на робочому місці?”, “Як параюрист_ка може допомогти у взаємодії з поліцією та медичними закладами?”.

Коли ми попросили поділитись думками щодо цієї вправи, відгукнулась Шеріл, учасниця тренінгу та регіональна представниця ГО “Когорта” у Києві: “Найбільше насилля відбувається в середині сімей.Насилля відбувається від людей котрих ми любимо і котрі «люблять» нас. <…> Часто потерпілий або потерпіла  не звертається по допомогу,через страх втрати кривдника до котрого має почуття. Тому тут вже треба звертатись у центр психологічної допомоги, для вирішення проблеми співзалежних стосунків і подальшого психологічного супроводу”. 

Ми вдячні МБФ “Альянс громадського здоров’я” за підтримку розуміння необхідності безперервного навчання. Сподіваємось, ще неодноразово зустрінемось як в онлайн-просторі, так і в офлайн.

А також хочемо нагадати усім читачам і читачкам: якщо Вам потрібна параюридична підтримка, якщо Ви хочете повідомити про порушення прав, відмову, інцидент, будь ласка, заповнюйте форму. Разом здобудемо власні права!

Джерело

Сподобалось? Знайди хвилинку, щоб підтримати нас на Patreon!
Become a patron at Patreon!
Поділись публікацією
Залишити коментар