Історія третьої статі, або гендеру “X” [ікс] в українських документах, що посвідчують особу

Святослав Шеремет на своїй сторінці у Facebook розповідає фантастичну історію про третю стать, або гендер “X” [ікс], в українських документах, що посвідчують особу.

Український уряд, уперше в українській національній практиці, легалізував можливість для всіх людей, які проживають або законно перебувають в Україні, відмовитися від самоідентифікації в бінарній системі «чоловік/жінка» і обирати в полі (графі) на позначення власної статі третій варіант ґендерного маркера — X [ікс].

Цю новацію було поширено на всіх-всіх, а саме: (1) на осіб із українським громадянством, (2) на осіб без громадянства, біженців та мігрантів, які перебувають в Україні на законних підставах, а також (3) на осіб із іноземним громадянством, які отримували в Україні посвідку на проживання.

Скажете, це неможливо? Можливо; абсолютно реалістично; і вже було запроваджено від А до Я.

У відповідних роз’ясненнях щодо заповнення графи «стать» уряд передбачив принцип ґендерного (статевого) самовизначення: «Жіноча стать зазначається літерами “Ж/F”, чоловіча — “Ч/М”. ЯКЩО ОСОБА НЕ БАЖАЄ ЗАЗНАЧИТИ СВОЮ СТАТЬ, ПРОСТАВЛЯЄТЬСЯ ПОЗНАЧКА “Х”» (див. на 4-й картинці).
🏳️‍⚧️Таким чином, Кабінет Міністрів України погодив повну легітимність власного бажання особи відмовитися від застосування щодо самої себе маркерів чоловічої або жіночої статі. Відповідно, скористатися ґендерним маркером «X» обґрунтовано могли би небінарні люди, інтерсекс-люди та окремі категорії транс-людей.

Чому я пишу «могли БИ», а не «можуть». Бо цю революційну новацію проштовхнуло через Кабінет Міністрів України наше найбільш прогресивне політичне крило, але далі Кабмін захлинувся власним регресом і цю новацію скасував.

Вся ця хвиля неймовірних подій вирувала як вихор на урядових обріях в межах 2013 року. Нагадаю контекст. 22 листопада 2010 року ми з ЄС уклали пакт візової лібералізації, який називався так: «Безвізовий діалог між Україною та ЄС: План дій з лібералізації візового режиму». А далі ми як держава прийняли цілий стос державницьких рішень, щоби гармонізувати наше законодавство з правом ЄС. 2012 року з’явився наш первинний закон «Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні», а 2013-го — оцей нейтральний маркер статі під позначкою “X”, 2015-го було прямо заборонено утиски та дискримінацію на підставах сексуальної орієнтації та ґендерної ідентичності в сфері трудових відносин і так далі.

Оскільки використання позначки “X” було передбачено, серед іншого, в бланку паспорту громадянина України, то з цього випливає аналітично, що своїм правом не зазначати чоловічу або жіночу стать особа могла скористатися з того віку, коли в Україні видавався паспорт у добу чинності правил, про які йдеться, — тобто з 16 років.

А ось вам ПОВНИЙ ПЕРЕЛІК 12-ТИ ТИПІВ ДОКУМЕНТІВ, у яких уряд передбачив для людей можливість обирати статевий маркер «X»:

БЛОК А — ДОКУМЕНТИ ДЛЯ ОСІБ ІЗ УКРАЇНСЬКИМ ГРОМАДЯНСТВОМ:
1) паспорт громадянина України;
2) паспорт громадянина України, що не містить безконтактного електронного носія;
3) паспорт громадянина України, інформація на безконтактний електронний носій якого не вноситься;
4) паспорт громадянина України для виїзду за кордон;
5) паспорт громадянина України для виїзду за кордон, що не містить безконтактного електронного носія;
6) паспорт громадянина України для виїзду за кордон, інформація на безконтактний електронний носій якого не вноситься;

БЛОК Б — ДОКУМЕНТИ ДЛЯ ОСІБ ІЗ ІНОЗЕМНИМ ГРОМАДЯНСТВОМ ТА ОСІБ БЕЗ ГРОМАДЯНСТВА:
7) посвідчення особи без громадянства для виїзду за кордон;
8 ) посвідка на постійне проживання [для осіб із іноземним громадянством та осіб без громадянства];
9) посвідка на тимчасове проживання [для осіб із іноземним громадянством та осіб без громадянства];
10) посвідчення біженця;
11) проїзний документ біженця;
12) картка мігранта.

Підстава впровадження усіх цих неймовірних новацій: постанова Кабінету Міністрів України від 13 березня 2013 року № 185 «Деякі питання виконання Закону України “Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус”» (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/185-2013-п#Text).

Ось зразок того, як це звучало у постанові уряду: додатком 1 до зазначеної постанови затверджено Зразок бланка паспорта громадянина України. Технічним описом бланка паспорта громадянина України визначено, що: «Жіноча стать зазначається літерами “Ж/F”, чоловіча — “Ч/М”. Якщо особа не бажає зазначити свою стать, проставляється позначка “Х”» (пункт 14 Опису, https://zakon.rada.gov.ua/laws/file/text/16/f396552n80.doc).

Звісно, постає питання, а хто той “розумник”, який згорнув цю революційну реформу? Ця особа має ім’я — товариш Азаров. 12 червня 2013 р. Микола Янович підписав постанову КМУ за №415 під назвою «Про зупинення дії постанови Кабінету Міністрів України від 13 березня 2013 року №185». Політична іронія в тому, що спочатку сам же Азаров підмахнув, не дивлячись, ці нововведення, а коли збагнув, що ж трапилося, — … можете самі уявити, що відчув євроскептик Азаров, дізнавшись про опцію «третьої статі», засвідчену його власним підписом.

Натомість із пісні слів не викинеш. Національна регуляція щодо можливості використання позначки “X” на позначення статі особи в документах, що посвідчують особу громадян України, іноземців та осіб без громадянства, була чинною з 28 березня 2013 року до 15 червня 2013 року (два з половиною місяці).

 Для чого я розповідаю цю неймовірну історію? Бо настав час до неї повернутися. У документі Європейської Комісії «Стратегія рівності для ЛГБТІК-спільноти на 2020–2025 роки» зазначено: «Транс-, інтерсекс- і небінарних людей часто не визнають з погляду закону чи на практиці, через що в їхньому приватному й сімейному житті виникають юридичні проблеми» (англ.: “Trans, non-binary and intersex people are often not recognised in law or in practice, resulting in legal difficulties for both their private and family life”, p.14).

Найкращим способом забезпечити в Україні на рівні закону та на практиці інституційне визнання транс-, інтерсекс- і небінарних людей вбачається повернення особі правової можливості обирати на власний розсуд для позначення власної статі третій варіант “X”, крім «традиційних» перших двох — маркерів «Ч» (чоловіча) та «Ж» (жіноча).

Позначка “X”, уперше запроваджена до національного законодавства у 2013 році, дозволить транс-, інтерсекс- і небінарним людям отримати необхідну «видимість» на рівні комунікації з владними інстанціями та особами, уповноваженими на виконання функцій держави.

Джерело

Сподобалось? Знайди хвилинку, щоб підтримати нас на Patreon!
Become a patron at Patreon!
Поділись публікацією