ГО «ПРОЖЕКТОР» зібрала представників спільнот задля «Непідробної розмови про потаємне»

З нагоди Всесвітньої кампанії «16 днів проти насильства» команда громадської організації «ПРОЖЕКТОР» разом з партнерськими та дружніми організаціями 25 листопада 2022 року зустрілася в конференц-залі готелю «Олександрівський», щоб в форматі шоу історій обговорити питання протидії насильства у різних його проявах.

Вперше команда ГО «ПРОЖЕКТОР» вирішила відтворити формат шоу історій. Цей формат передбачає взаємодію з аудиторією за допомогою історій, герої та героїні яких можуть бути як вигаданими, так й взятими з реального життя. Основне завдання такого формату – надихнути людей на дії, ініціативу і генерацію ідей, а в контексті ключової теми перед учасниками було поставлено завдання обміну досвідом та знаннями через сторітелінг, і разом з цим підвищення видимості вразливих спільнот через призму проблеми насильства.

У вітальному слові голова правління ГО «ПРОЖЕКТОР», керівник проєкту «Human Rights Clinic» Віталій Матвєєв привернув увагу на важливість підтримки акції, направленої на привернення уваги до запобігання і протидії домашньому насильству та торгівлі людьми, а також активізації діяльності державних установ, громадських організацій заради захисту прав людини. Крім того, він наголосив на необхідність підіймати на широкий загал табуйовані у суспільстві теми насильства та випадки, які ігноруються і замовчуються.

До речі, за словами заступниці директора Департаменту соціальної та сімейної політики Одеської облдержадміністрації – начальниці управління сімейної та гендерної політики Наталії Лисенко, яка долучилась до заходу, за декілька останніх років кількість звернень громадян до поліції через випадки домашнього насильства збільшилась удвічі та перевищила 18 тисяч звернень за 10 місяців поточного року.

Розпочалась «Непідробна розмова про потаємне» з розповідей про людей, які зазнали насильства на тлі захворювання на ВІЛ-інфекцію. Координаторка проєктів громадської організації «Альтернатива» Ольга Стоянова розповіла власну історію життя, складності людини з ВІЛ та випадки насильства, які особисто вона та її дитина пережили через виявлення в неї стигматизованого захворювання понад 20 років тому. Після координаторка проєктів Healthlink БО «100 відсотків життя. Одеса» Ірина Руда розповіла історію героїні Тетяни – збірний сюжет з реального життя підопічних організації.

Однак не всі факти насильства можуть кваліфікуватися відповідним чином через недосконалість законодавства щодо певних категорій населення, наприклад, ЛҐБТ-пар, чиї права як окремої соціальної одиниці в Україні ніяк незахищені. Про це в своєму виступі говорив директор відокремленого підрозділу ГО «Асоціація ЛГБТ «ЛІГА» Іван Терещук. Він пригадав свої перші стосунки, які супроводжувалися насильством, та порушив питання прав і свобод у гомосексуальних парах, проблему ейджизму  та гомофобії. Окрім цього, представник спільноти наголосив на проблему бездіяльності і свавілля поліції, які відбуваються під час виклику чи звернення до правоохоронних органів. Втім, як підкреслила Ольга Стоянова в контексті взаємовідносин та сім’ї, насильство не має ґендеру.

Втім, не тільки клієнти організації стають жертвами різних форм насильства. Історію про сталкінг з боку однієї клієнтки по відношенню до спеціалістів проєкту «Human Rights Clinic» розповів комунікаційник і проєктний менеджер ГО «ПРОЖЕКТОР» Олексій Лосинець.

До заходу долучилися представники і представниці ініціативної групи «Т-Південь» та мешканці одеського шелтеру для трансґендерних та небінарних людей. Вони порушили питання мобінгу по відношенню до транслюдей, булінгу у школі на тлі трансфобії, несприйняття сім’єю трансґендерності у підлітка, що переростає у домашнє насильство.

Підсумком історій транслюдей став виступ проєктної менеджерки ГО «Когорта» Юлії Фаміл’євої, яка доповіла про дії трансспільноти у боротьби з насильством, консолідацію з ЛҐБ-комп’юніті та адвокаційну діяльність, спрямовану на поліпшення дотримання і захисту прав трансґендерної людини, депатологізацію трансґендерності  та інформування суспільства щодо цього феномену.

В правовій частині заходу адвокати команди ГО «ПРОЖЕКТОР» Віталій Матвєєв і Кароліна Палайчук ознайомили присутніх з практикою Європейського суду з прав людини і висновками Верховного Суду щодо насильства і збору доказів, розібрали питання ефективності обмежувального припису та криміналізацію домашнього насильства в Україні. Окремо юридична команда зробила короткий огляд можливостей, які відкриває вже чинна в Україні Конвенція Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу із цими явищами (вона ж – Стамбульська конвенція).

Фіналом інформаційно-просвітницького заходу став підсумковий квіз від проєкту «ВОНА хаб», що реалізується Фондом ООН у галузі народонаселення в Україні (UNFPA). Кар’єрна радниця проєкту Ганна Ільіна дискутувала з аудиторією щодо ознак і видів насильства, в тому числі в контексті жінок, котрі постраждали від домашнього і ґендерно-зумовленого насильства або знаходяться у групі ризику.

Проте у зустрічі був й своєрідний «епілогом» – презентація від керівника ГО «ПРОЖЕКТОР» Віталій Матвєєв про ідею створення набору для збору доказів злочинів сексуального насильства, на кшталт американської моделі Rape kit та європейського моделі Early Evidence Kit (EEK), аналоги яких наразі відсутні в Україні. Бачення команди викликало жваву дискусію щодо фіксації сексуального насильства, особливо в умовах воєнного часу. Так представниця департаменту соціальної та сімейної політики Наталії Лисенко нагадала, що в Україні з вересня працюють мобільні слідчо-прокурорські групи з документування воєнних злочинів, зокрема фактів насильства, зґвалтування та вбивств. Крім того, було згадано про мобільні бригади соціально-психологічної допомоги, що діють за підтримки  UNFPA, у координації з Офісом Віцепрем’єрки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції та Міністерства соціальної політики України. Проте, за словами Віталія Матвєєва, в рамках чинного законодавства, адвокатської практики та взаємодії з судово-медичною експертизою, а також відповідно до специфіки злочинів, скоєних насильницькими діями сексуального характеру, та психології жертв, важливо ретельно вивчити та впровадити досвід самостійного і оперативного збору доказів особами, які зазнали насильницьких дій.

По завершенню шоу історій представники громадської організації «ПРОЖЕКТОР» та EUAM Ukraine домовились про проведення спільних інформаційно-просвітницьких тренінгів з видимості спільнот для правоохоронних органів на базі міжнародної організації, а разом з Департаментом соціальної та сімейної політики Одеської ОДА – щодо співпраці у  профілактичних та запобіжних заходів у боротьби з домашнім та ґендерно-зумовленим насильством.


Зустріч в форматі шоу історій «Непідробна розмова про потаємне» організована за підтримки Європейського фонду за демократію (EED) та Посольства Канади в Україні в рамках проєкту «Human Rights Clinic» та за підтримки МБФ «Альянс громадського здоров’я» в рамках ініціативи «Юридична допомога трансґендерним, небінарним та квір-особам в умовах воєнного та повоєнного часу».

Джерело

Сподобалось? Знайди хвилинку, щоб підтримати нас на Patreon!
Become a patron at Patreon!
Поділись публікацією