Думки правозахисників щодо візиту ТЦК на підготовку ЛГБТ-вечірки в Києві розділилися: що відомо про це

Під час підготовки до ЛГБТ-вечірки в київському артцентрі Closer туди прийшли для перевірки документів у межах мобілізаційних процесів працівники територіального центру комплектування та соціальної підтримки Подільського району Києва. UkrainePride та “КиївПрайд” вважають це тиском на прайд-рух, утім інші правозахисні організації – “Точка опори ЮА”, Gender Stream, Обʼєднання “Українські ЛГБТ військові за рівні права”, ІНША та Resistance – з цим не погоджуються.

ZMINA розповідає, що відомо наразі.

Так, 8 червня організація UkrainePride працювала над плануванням вечірки “Рейвах Прайд”, де мали виступати квір-артисти та представники організацій-союзників, які підтримують ЛГБТІК-спільноту. Однак туди прийшли працівники ТЦК та СП – перевірили документи у всіх присутніх і намагалися забрати на військово-лікарську комісію чоловіків, які не мали відповідних документів.

Організатори заявили, що не скасовуватимуть захід і проведуть його “в напружених умовах”, вважаючи це тиском на прайд-рух.

Вони підкреслили, що розуміють важливість мобілізації, але зазначили, що з усіх масових заходів у Києві ТЦК перевіряв лише ЛГБТ-подію.

“Ми розцінюємо такі дії як цілеспрямований тиск на прайд-рух в Україні”, – заявили в “КиївПрайді”, запевнивши, що продовжуватимуть проводити свої заходи попри складні умови.

Згодом у місцевих (зокрема, й праворадикальних) телеграм-каналах з’явилося відео, де засновниця UkrainePride Софія Лапіна свариться з поліціянтами та представниками ТЦК.

“Я сварюся тому, що ви приїхали, перелякали всіх людей, щоб ми скасували захід. Зганьбили Україну. Ви відкривали інтернет, ви бачили, що про сьогоднішню подію написано в медіа? Якщо ти хочеш представляти Україну як прогресивну державу і не бути, як гопнік з району, то поводься так”, – каже Софія, звертаючись до одного з правоохоронців.

Після цього деякі організації та активісти зазначили, що їхня позиція не збігається зі словами Лапіної.

“Ми не схвалюємо дії Ukraine Pride, бо вони кидають тінь на цінності та погляди всієї спільноти і сприяють формуванню негативних стереотипів стосовно ЛГБТКІ+. Ми не маємо достатньо підстав вважати візити ТЦК і Національної поліції тиском і не можемо судити про їх вибірковість. Тому закликаємо не вважати агресивну реакцію на перевірки з боку однієї людини репрезентативною”, – зазначили “Точка опори ЮА”, Gender Stream, Обʼєднання “Українські ЛГБТ військові за рівні права”, ІНША та Resistance.

Ці організації також додали, що ЛГБТКІ – це люди, обʼєднані ознакою сексуальної орієнтації та гендерної ідентичності в боротьбі за рівні права у вільній, незалежній, демократичній державі. Водночас вони можуть мати різні погляди та переконання, а отже окремі представники та представниці ЛГБТКІ+, як і рух загалом, не можуть відповідати за індивідуальні висловлювання, які містять агресію, образи й знецінення.

“Ми засуджуємо будь-які знецінюючі або образливі висловлювання та неприпустиму поведінку як у бік правоохоронних органів та українських військових, так і в сторону ЛГБТКІ+. Ми не існуємо в ізоляції одні від одних”, – наголосили правозахисні організації в спільній заяві.

Тим часом у сторис, що зникають, на своїй інстаграм-сторінці засновниця UkrainePride зауважила: “Я і мої колеги-правозахисники ще з 2016 року займалися реформою поліції в Україні. І я точно знаю права та обовʼязки як поліції, так і громадянина під час їхнього спілкування. Шановна Нацполіціє, воєнний стан в Україні не надає вам привілеїв над громадянином України. І ЛГБТІК-спільнота, як і всі українці, привносить у спільну боротьбу з ворогом, підтримуючи військо”.

Зрештою, 9 червня в київському артцентрі Closer відбувся благодійний фестиваль “КиївПрайду”. Гасло заходу – “Єднаймося задля рівності і перемоги”. Як розповіла кореспондентка “Суспільного”, там працював ярмарок українських брендів, лекторій, творчі майстерні, психологічні консультації та фотовиставки.

Поліція не пускала на фестиваль підлітків віком 16–18 років через “підвищену небезпеку”. Вони перебували поза територією фестивалю.

Організатори розповіли, що під час заходу вони хочуть зібрати кошти на великий Прайд-збір, який триватиме протягом місяця.

“Ці гроші ми розподілимо між п’ятьма фондами, чотири з яких працюють з потребами військових. Придбають дрони та інші потрібні речі. Ще один фонд працює з пораненими та ветеранами, звідки був запит на дорогі антибіотики”, – розповіла голова правління ГО “КиївПрайд” Анна Шаригіна.

Нагадаємо, що 1 червня у світі стартував прайд-місяць на підтримку прав та видимості ЛГБТ-спільноти, у звʼязку з цим у столиці України готуються певні активності. Так, на 9 червня був запланований благодійний освітній фестиваль “КиївПрайду” в артцентрі Closer (вул. Нижньоюрківська, 31). Програма фестивалю складалася з лекцій, дискусій, креативних майстерень, ярмарку українських брендів, психологічних консультацій, майстер-класів та музичної програми.

А 16 червня відбудеться Марш рівності. Організатори повідомили, що захід відповідатиме безпековим вимогам та буде узгоджений з органами влади. Востаннє Марш рівності в Києві провели 2021 року.

З безпекових міркувань у марші зможе взяти участь не більш ніж 500 людей. Це, зокрема, активісти, ЛГБТ-люди та правозахисні організації, волонтери.

КМДА закликала ЛГБТ-організації обрати іншу локацію для проведення Маршу рівності. На що “КиївПрайд” відповів, що готовий провести захід у метро і без дозволу влади.

Джерело

Сподобалось? Знайди хвилинку, щоб підтримати нас на Patreon!
Become a patron at Patreon!
Поділись публікацією
Залишити коментар