«Дія» вперше прийняла заяву від одностатевої пари на реєстрацію шлюбу. На ЛҐБТ-заручини завітав проєкт «Human Rights Clinic»

20 червня 2023 року координатор проєкту «Human Rights Clinic» ГО «ПРОЖЕКТОР» Олексій Лосинець завітав до міста Кропивницький. Саме тут тиждень тому ґей-пара отримала позитивну відповідь від порталу «Дія» на їхню заяву на реєстрацію шлюбу. В електронному листі сервіс державних послуг запросив молодят до Фортечного відділу ДРАЦС, призначив дату і час реєстрації шлюбу. Чоловіки не повірили своїй вдачі та почали готуватися до знаменного дня.

Зустріч відбулась за пару годин до урочистої церемонії у середмісті Кропивницького. За чашкою ранкової кави Денис і Станіслав (ред. – ім’я змінено за проханням героя історії) розповіли про розвиток своїх відносин.

Наважились на серйозний крок

Як згадують партнери, вони познайомилися три роки тому в місцевому кафе «Смачні традиції» на вулиці Шевченка.

– В той день не було вільних столиків, було дуже людно. Я сидів один, коли до мене підійшов Станіслав та запитав: «Чи можу присісти поряд?». Без зайвого я відповів: «Так, можете», – згадав Денис першу зустріч. – Ми розговорились, між нами виникла зацікавленість, тому ми обмінялися контактами, почали спілкуватися в Інстаграмі.

Згодом чоловіки зізналися один одному, що належать до ЛҐБТ-спільноти і мають взаємну симпатію.

– Я родом з невеликого села в Кіровоградській області, Станіслав – з передмістя Кропивницького.. На той момент я вже жив у місті, проте ми зустрічалися у готелях, щоб якось усамітнитись. Потім вже вирішили жити разом. Так і зійшлися, – додав співрозмовник.

У випадку Дениса немає страху через осуд суспільства, чого не можна сказати про Станіслава. Він зізнався, що хвилюється за розголос свого особистого життя та втрату роботи на цьому ґрунті, тому просить прикрити обличчя на фотографіях. Впевнений, незважаючи на те, що трудове законодавство України прямо забороняє будь-яку дискримінацію за ознакою сексуальної орієнтації, його роботодавець може не зрозуміти життя свого підлеглого і критично сприйняти новину про шлюб з іншим чоловіком. Тим не менш, скріпити вузи молоді люди все-таки ризикнули.

З невеликою надією вони заповнили заявку в «Дії» – і не сподівалися, що отримають швидку відповідь, тим паче, знаючи про те, що всі одностатеві пари в Україні, хто подавав цю заяву, отримали відмову. А таких чимало: лише за перший тиждень від моменту відкриття доступу до послуги «електронного подання заяви на реєстрацію шлюбу» на базі мобільного порталу «Дія», цією можливістю скористалося 19 одностатевих пар. Через законодавчі обмеження для таких пар подальша реєстрація не відбулась. А за чотири місяці подібні спроби робили сотні ЛҐБТ-пар.

– Я запитав Станіслава, чи не боїться він? Ми зважили всі ризики та заповнили заявку – і в той же день, 13 червня, отримали на пошту повідомлення від порталу «Дія»: «Вітаємо, ваша заява на реєстрацію шлюбу прийнята. Чекаємо на вас 20 червня о 13:00 у ДРАЦС», – відкрив електронного листа.

Чи буде відмова?

У Фортечному відділу ДРАЦС відразу помітили помилку. Спеціалістка органу реєстрації, яка її зробила та пропустила заяву, почала наполегливо телефонували чоловікам з проханням написати відмову від реєстрації шлюбу. Держслужбовиця навіть обіцяла повернути кошти за послугу із власної кишені та заявляла, мов, якщо чоловіки не заберуть заяву, вона буде вимушена звільнитися. Проте молодята не пішли на поступки. Більш того, їхню надію підігрівало нещодавнє рішення Європейського суду з прав людини щодо справи Андрія Маймулахіна й Андрія Марківа проти України. 1 червня ЄСПЛ визнав, що відсутність законодавчого регулювання відносин одностатевих пар в Україні є порушенням статті 8 (право на особисте сімейне життя) та 14 (заборона дискримінації) Європейської конвенції з прав людини.

Через ситуацію, що склалась навколо заміжжя, Денис і Станіслав звернулися до громадської організації «ПРОЖЕКТОР» за юридичним супроводом і захистом своїх інтересів. Керівник проєкту «Human Rights Clinic» і адвокат Віталій Матвєєв проконсультував наречених.

– Вам повинні надати відмову. Якщо її не буде – то можна йти до РАЦСу , а там на місці будемо дивитись, як діяти далі, – резюмував правозахисник.

Настав призначений час. У молодят підготовлені обручки, от тільки хвилювання взяло своє – обидва йшли на заручини вперше. Про всяк випадок із собою Денис взяв роздрукований лист із запрошенням. Ще раз перевірив стан заяви у «Дії», де останнє повідомлення 13 червня о 15:37 у вигляді другого кроку прогресу документа: «Вітаємо та запрошуємо у ДРАЦС на церемонію реєстрації вашого шлюбу!». На електронній пошті також нові листи відсутні.

Наречені увійшли до приміщення ДРАЦСу, що по вулиці Попова, однак підготовка до церемонії не спостерігалась. Зала урочистих подій відкрита, проте тут ніхто не зустрічав. Чоловіки зайшли у до кабінет №1, де сиділи співробітниці органу реєстрації, в тому числі й спеціалістка, що припустилась помилки.

Обмінялися обручками

На запитання чоловіків щодо реєстрації їхнього шлюбу, одна з співробітниць зневажливо вигукнула: «Дівчата, ви що не зрозуміли, хто це?». В кабінеті почалася метушня – працівниці установи збентежені, адже молодята вимагають письмовий відмову у наданні послуги, за яку сплатили.

– Зараз буде письмова відмова. Очікуйте, – чоловіки вийшли в хол.

Через десять хвилин їм винесли чистого аркуша та ручку: «Пишіть звернення до Південного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції, що потрібна письмова відмова». Молоді люди шоковані: «Тобто? Ми прийшли отримати послугу на запрошення у призначений день і час! Чому ми повинні писати на отримання відмови?» Суперечка знов повернулась до кабінету.

Єдина, хто не піддалась емоціям, – виконуюча обов’язки начальника Фортечного відділу ДРАЦС Вікторія Дяченко. Вона відкрила внутрішню програму установи з листування, через яку направляла електронного листа щодо неможливості реєстрації цього шлюбу.

– Ви повинні були отримати листа 13 червня о 16:42 на зворотну електронну адресу, що вказували в «Дії», – показала очільниця відділу на своєму екрані відправлення.

Повторно перевірили електронну скриню отримувача. Й дійсно між багаточисленними рекламними повідомленнями із сумом знайшли невідкрите повідомлення від Фортечного відділу ДРАЦС: «Доброго дня. Заява про державну реєстрацію шлюбу подана всупереч вимогам частини першої статті 51 Конституції України та статті 21 Сімейного кодексу України».

– Чинне законодавство прямо забороняє нам реєструвати шлюб між двома чоловіками або двома жінками – включно між жінкою та чоловіком. На жаль, в «Дії» відсутній фільтр або блокування імен – і програма направляє такі заяви на розгляд органам реєстрації. Тому в частині заяви про наречену або чоловіка можна вказати будь-чиї данні. – роз’яснила Вікторія Дяченко. – До того ж, людський фактор ніхто не відміняв: наша спеціалістка випадково підтвердила заяву, однак відразу були прийняті заходи задля вирішення ситуації. Зрозумійте, ми не можемо порушувати законодавство. Коли будуть внесені зміни до Конституції та Сімейного кодексу, тоді зможемо офіційно без правових перешкод зареєструвати всіх бажаючих.

Засмучені Денис і Станіслав разом з групою підтримки вийшли із приміщення ДРАЦС. Надія на реєстрацію шлюбу згасла – Денис розірвав роздруківку із запрошенням в «Дії».

– Ви ж не дарма купували обручки? – підбурив друг молодят Ігор.

Партнери на подвір’ї перед відділом ДРАЦСу обмінялися обручками та поцілували один одного.

– Ну що ж, тепер ми… у цивільному шлюбу. Вітаю, нас! – з іронією проголосив Денис.

Нагадаємо, проєкт «Human Rights Clinic» реалізовується командою громадської організації «ПРОЖЕКТОР» за підтримки Європейського фонду за демократію та Посольства Канади в Україні.

Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.

Джерело

Сподобалось? Знайди хвилинку, щоб підтримати нас на Patreon!
Become a patron at Patreon!
Поділись публікацією