Чому Верховна Рада має ухвалити законопроєкт 5488 про нетерпимість? Пояснюємо на прикладах

13 травня 2021 року у Верховній Раді зареєстрували урядовий законопроєкт 5488. Він має посилити відповідальність за дискримінацію та злочини на ґрунті нетерпимості. І хоча законопроєкт повністю або із зауваженнями підтримали Міністерство фінансів, Міністерство юстиції та Державна прикордонна служба та рекомендував ухвалити Європейський Союз, депутати ВР його досі не розглянули.

Разом із правозахисником і комунікаційним менеджером фонду «Гендер Зед» Костянтином Андріївим та правозахисницею Аліною Корінєвою розповідаємо, чому злочини на ґрунті нетерпимості — це не хуліганство, кого вони стосуються, окрім ЛГБТК+ спільноти, та чому в ЄС рекомендують ухвалити закон.

Про що законопроєкт

Від моменту появи законопроєкту про нього здебільшого говорили організації, що відстоюють права ЛГБТК+ спільноти. Тому в українському суспільстві сформувалася думка про те, що 5488 створили для захисту її представників. Але насправді, як розповідає правозахисниця Аліна Корінєва, термін «злочин на ґрунті нетерпимості» стосується багатьох верств населення. Це і побиття, й мова ворожнечі, й дискримінація на роботі за низкою ознак: расою, віком, статевою приналежністю, станом здоров’я, гендерною ідентичністю, соціальним статусом та сексуальною орієнтацією.

Сьогодні це питання ще й актуалізується щодо ветеранів та ветеранок. Військові часто повертаються з фронту з травмами або отримують інвалідність, через що їх можуть цькувати цивільні. Як-от у ситуації, що трапилася в Одесі на початку липня, коли чоловік облаяв ветеринара Олексія Притулу, ймовірно, за те, що лікар був на протезах і не підійшов до собаки відвідувача.

Чому важливо ухвалити законопроєкт 5488

Зараз усі злочини на ґрунті нетерпимості кваліфікують як хуліганство. Наприклад, улітку 2023 року біля одного з київських клубів група людей напала на дизайнера Костянтина Омелю та побила його. Це сталося на ґрунті гомофобії. Зловмисники отримали штраф за хуліганство. Але, як розповідає Аліна Корінєва, призначене покарання було в рази меншим за витрати Костянтина на таксі до лікарні після побиття та подальше лікування.

Ще один злочин на ґрунті гомофобії стався в Одесі: родина принижувала та побила хлопця-сусіда через те, що він відкритий гей. На сьогодні механізмів, які могли б його захистити, немає.

За спостереженнями кримінальних психологів, злочини на ґрунті ненависті, імовірно, повторюватимуться, розповідає правозахисник Костянтин Андріїв. І розірвати цей ланцюжок можна, якщо застосовувати більш дієві покарання. Після ухвалення цього законопроєкту правоохоронці навчатимуться працювати зі злочинами на ґрунті нетерпимості. А люди із груп ризику знатимуть, що в разі чого їх справді захистять.

Що 5488 змінить у Кримінальному кодексі України

У Кримінальному кодексі є стаття 161, за якою зловмисник може отримати покарання за утиски на тлі расової, національної, регіональної належності, інвалідності та інших ознак. Але через відсутність поняття «злочин на ґрунті нетерпимості» правоохоронці не мають чітких ознак, коли інкримінувати статтю 161, а коли статтю 296 (хуліганство). Тому насамперед законопроєкт 5488 вводить у кримінальне законодавство термін «нетерпимість» та ознаки відповідного злочину.

Якщо зараз зловмисник може отримати штраф до 17 000 грн і за допомогою домашнього бюджету чи кредитних коштів швидко його виплатити, то після ухвалення 5488 на нього може очікувати кримінальне провадження та навіть позбавлення волі на строк до п’яти років.

Чому ЄС рекомендує ухвалити цей законопроєкт

Законопроєкт 5488 є одним із наших фактичних зобов’язань перед Європейським Союзом, якщо ми хочемо стати його частиною. Насамперед тому, що членами ЄС хочуть бачити демократичні держави з інклюзивним ставленням до суспільства.

Друга вагома причина, про яку говорить Костянтин Андріїв, — безпека громадян країн ЄС, які приїжджатимуть до України. Європейці часто подорожують країнами ЄС. Тому, їдучи до України, мають бути впевнені, що правоохоронці зможуть їх захистити в разі якогось інциденту.

Чому частина суспільства виступає проти закону

Після появи законопроєкту 5488 організації, що захищають права представників ЛГБТК+ спільноти, почали його активно лобіювати. Тому для багатьох релігійних і консервативних груп цей законопроєкт асоціюється лише з цією спільнотою. Але якщо жінці відмовили в найманні на роботу через те, що в неї мала дитина, це теж дискримінація, яка підпадає під дію законопроєкту. Отже, сфера дії закону не обмежується лише правами ЛГБТК+ спільноти.

Як правозахисні організації просувають законопроєкт 5488

Кожна організація обрала свій напрям, щоб адвокатувати цей законопроєкт. Наприклад, «Гендер Зед» висвітлює історії таких злочинів, чим підвищує обізнаність українців. Інша організація, Gender Stream, безпосередньо працює у Верховній Раді та роз’яснює депутатам важливість розгляду цього законопроєкту.

У червні представники платформи «Різні.Рівні» встановили інсталяцію «Укриття від нетерпимості» на Софійській площі в Києві. Мета проєкту — підкреслити важливість рівності всіх для створення інклюзивного суспільства.

Як пояснювати українцям важливість законопроєкту 5488

Костянтин Андріїв говорить, що поширення історій злочинів на ґрунті нетерпимості — кращий спосіб донести до українців, чому потрібно якнайшвидше ухвалити законопроєкт 5488. Саме так працює «Гендер Зед». До організації часто звертаються люди, які постраждали через нетерпимість інших. За останній рік організація висвітлила не менше ніж 10 історій подібних злочинів на сторінці в Instagram.

Наприклад, одна з останніх: біля театру опери та балету у Львові група людей жорстоко побила хлопця, тому що їм здалося, що він належить до ЛГБТК+ спільноти. Він звернувся до фонду «Гендер Зед» по допомогу. Про його історію дізналися десятки людей, яких шокувала поведінка зловмисників. «Це взагалі жахливо», «це тероризм», «нападників притягнути до відповідальності» — це лише частина коментарів, які користувачі лишили під дописом про цей випадок.

Як українцям підтримати законопроєкт

Найпростіше, що може зробити кожен користувач соцмереж, — репостнути дописи про злочини на ґрунті нетерпимості зі сторінки фонду «Гендер Зед» та додати гештег #5488. Так інформація про законопроєкт може потрапити до різних груп населення. Наприклад, історію хлопця, на якого напали сусіди в Одесі, поширили 165 разів.

Якщо ж у подібних ситуаціях опинилися ви або ваші родичі, не варто боятися розповідати про це в соцмережах.

Що буде, якщо законопроєкт не ухвалять

«Наша країна зараз і без того доволі небезпечна. Законопроєкт 5488 якраз може допомогти почуватися трошки безпечніше поряд із тими, з ким ми живемо в одній країні. Якщо ж цей законопроєкт не ухвалять, буде важче побудувати інклюзивне суспільство, до якого ми прагнемо», — пояснює Костянтин Андріїв.

Над проєктом працювали: журналістка Анастасія Шкальова, редакторка Дар’я Трапезнікова, дизайнерка Мирослава Мохнацька, креативна продюсерка Анна Соха.

Джерело

Сподобалось? Знайди хвилинку, щоб підтримати нас на Patreon!
Become a patron at Patreon!
Поділись публікацією
Залишити коментар