«Це дзвіночок державі, що купа людей не можуть узаконити свої стосунки»: «Дія» та одностатеві шлюби

28 лютого на сайті «Дія» з’явилася можливість подати заявку на шлюб. За добу нею скористалися понад 400 пар, серед них і одностатеві партнери. Як новація в «Дії» змусила нагадати державі про легалізацію одностатевих шлюбів — у матеріалі hromadske.

«Нас не зможуть поховати на одній сімейній ділянці»

Іван живе зі своїм хлопцем Сашком понад рік. До повномасштабного вторгнення хлопці думали виїхати за кордон, щоб одружитися там. Але почалася велика війна, і кордони для чоловіків закрили.

«Ми розуміли, що такий шлюб в Україні не буде дійсний, але для нас це було важливо. Пів року тому ми організували неформальне освідчення з обміном обручками», — розповідає Іван.

Коли пара побачила, що в «Дії» можна подати заявку на реєстрацію шлюбу, вирішила зробити це, адже там не було фільтра за статтю. Хоча чоловіки й усвідомлювали, що отримають відмову. Негативна відповідь від «Дії» прийшла за годину.

«Для багатьох шлюб — це галочка, але він дає певні гарантії для пар: доступ до реанімації, прав на власність, соціальні гарантії від держави. Якщо я потраплю в лікарню, мій партнер не зможе ухвалювати життєво важливі рішення, бо ми не у шлюбі. Нас не зможуть поховати на одній сімейній ділянці, — каже Іван. — Заявка — це дзвіночок державі, що в нас є купа людей, які не можуть узаконити стосунки через відсутність рівності».

Марш рівності у Харкові
facebook / KharkivPride

«Уся країна бачила цю новину»

Новина про таку можливість у «Дії» набула розголосу після того, як Віталій та Віктор подали заявку на шлюб у застосунку. Один із наречених, Віталій Царюк, який є членом моніторингової мережі у правозахисному ЛГБТ-центрі «Наш світ», розповів про це в соцмережі.

«Звісно, ми не живемо у світі рожевих поні. Заявку розглядають добу, після цього нам прийде відмова, ми це розуміємо. Але так хотілося трохи відчути себе рівноцінною людиною», — написав Царюк у Facebook.

Така послуга в «Дії» не автоматична, каже керівник із розвитку електронних послуг у Мінцифрі Мстислав Банік. Заявки обробляють співробітники РАЦСу протягом доби, перевіряють інформацію, бронюють зали й дати, які обрали люди.

«Уся країна бачила цю новину (про одностатеву пару — ред.), але це одиничний випадок. Одностатеві пари отримують відмови, бо Сімейним кодексом такі шлюби не передбачені. Але той резонанс, який отримала ця ситуація, показує зміни в суспільстві щодо таких речей», — каже Мстислав Банік.

Питання в Конституції

Улітку 2022-го на сайті президента України зареєстрували електронну петицію про легалізацію одностатевих шлюбів. Вона зібрала необхідну кількість підписів, і Володимир Зеленський відреагував на неї.

Президент відповів, що в сучасному світі рівень демократичності суспільства вимірюється зокрема через політику держави, спрямовану на забезпечення рівних прав для всіх громадян. А втім, за Конституцією України шлюб ґрунтується на вільній згоді жінки та чоловіка (стаття 51).

В умовах воєнного чи надзвичайного стану Основний Закон змінювати не можна (стаття 157 Конституції України). Водночас, як відповів Зеленський, уряд напрацьовував варіанти рішень стосовно легалізації зареєстрованого цивільного партнерства для забезпечення рівних прав.

Марш рівності у Києві
facebook / KyivPride

«Я — посередниця між партнером друга і державою»

Поки питання з легалізацією одностатевих шлюбів в Україні залишається нерозв’язаним, дедалі більше українців вимушені одружуватися за кордоном. Українська журналістка-міжнародниця Яна Слєсарчук зі своєю партнеркою знайома 20 років. Вони уклали шлюб у Данії 2016-го.

«Ми обидві такі, що нам не потрібні штампи. Але насправді вони необхідні, коли стається щось серйозне, — каже Яна. — У Данії не було різниці у ставленні до гетеросексуальних та одностатевих пар. Для нас тоді ця процедура виявилася дуже світлою і радісною, це та атмосфера, яку важко уявити в наших пострадянських закладах».

«Зараз ця проблема (з легалізацією одностатевих шлюбів — ред.) стала ще серйознішою, адже в Україні рік триває повномасштабна війна. Багато знайомих представників ЛГБТ воюють. Тож це питання поранень, смерті, полону. Коли розумієш: якщо з твоєю близькою людиною щось трапиться, у тебе не буде взагалі нічого», — додає вона.

Тому гомосексуальні пари вимушені укладати фіктивні шлюби, просити допомоги у друзів. Так сталося і з Лєдою Космачевською. Її друг дитинства (його ім’я дівчина не розкриває — ред.) нині на передовій боронить Україну. Він звернувся до неї з пропозицією укласти шлюб, щоб у разі надзвичайної ситуації Лєда змогла допомогти його партнерові у розв’язанні питань, пов’язаних із пораненнями, загибеллю чи полоном.

«У мого друга немає родичів першої ланки, які можуть його розшукувати, упізнавати або здавати ДНК, розпоряджатися його майном після загибелі. Він має лише партнера, з яким живе 15 років. Я — посередниця між державою і партнером мого друга. Якщо це реанімація, то я добиваюсь, щоб його партнер міг туди потрапити. Важливі рішення ухвалює він, а я їх транслюю», — каже Лєда.

У шлюбі вони перебуватимуть, поки в Україні триватиме війна — або ж доки уряд не легалізує шлюби для одностатевих пар, додає дівчина.

Джерело

Сподобалось? Знайди хвилинку, щоб підтримати нас на Patreon!
Become a patron at Patreon!
Поділись публікацією