11 найвідвертіших і найсором’язливіших квір-моментів Девіда Боуї, щоб відсвяткувати його ЛГБТК+ спадщину
8 січня 2016 року давня ікона ЛГБТК+ Девід Боуї випустив свій 25-й студійний альбом Blackstar – і відсвяткував свій 69-й день народження.
Це був великий день для надзвичайно впливового музиканта, і шанувальники по всьому світу раділи його новій музиці. Не забарилися і схвальні відгуки критиків.
Ніхто не міг знати, що буде далі. Всього через два дні, 10 січня 2016 року, Девід Боуї трагічно помер від раку печінки.
Відомий співак і автор пісень отримав свій діагноз за 18 місяців до цього, але він вирішив тримати його в таємниці від громадськості, натомість присвятивши останні місяці запису свого останнього альбому, який зараз згадується як один з найкращих.
Святкуючи 77-й день народження Боуї і наближаючись до десятиріччя з дня його смерті, ми згадуємо 11 безсоромно дивакуватих моментів з його справді неймовірної кар’єри.
1. “Джон, я лише танцюю”
Квінтесенція бі-гімну, ця пісня – сингл, випущений Боуї в 1979 році. Слова пісні говорять самі за себе:
Well, Annie’s pretty neat
She always eats her meat
Joey’s almost strong
Bet your life he’s putting us on
Oh lordy, oh lordy
You know I need some loving
Move me, touch me
John, I’m only dancing
She turn me on
But I’m only dancing
She turns me on
Don’t get me wrong
I’m only dancing
Ну, Енні досить охайна
Вона завжди їсть м’ясо
Джої майже сильний
Закладаюсь на твоє життя, що він нас розводить
О, Боже, о, Боже
Ти знаєш, мені потрібна любов.
Рухай мене, торкайся мене.
Джон, я просто танцюю
Вона мене заводить
Але я лише танцюю
Вона мене заводить
Зрозумій мене правильно
Я просто танцюю
Очевидно, що Девіда Боуї сексуально приваблюють і спокушають як Енні, так і Джоуї. Потім він танцює, ймовірно, з Енні і каже ревнивому Джону, щоб той не хвилювався, бо танці – це просто танці. Як це може бути чимось меншим, ніж бісексуальний гімн?
2. Зіггі Стардаст
Квір-ікона Зіггі Стардаст – це те, що найчастіше ототожнюється з Девідом Боуї. Зіггі – це альтер-его Боуї, створене в 1971 році, і воно увійшло до одного з найвідоміших альбомів Боуї: The Rise and Fall of Ziggy Stardust and the Spiders from Mars.
Все, що стосувалося цього персонажа, від того, як він одягався, до того, як поводився на сцені, було кроком вперед для квір-репрезентації та вплинуло на багато наших квір-ікон сьогодні. Він переосмислив сексуальність. Боуї якось сказав: «Поза сценою я робот, на сцені я досягаю емоцій».
3. Зустрічі з нідерладською трансгендерною акторкою Ромі Хааг
У 1976 році Боуї переїхав до Берліна, щоб бути зі своєю коханою та музою, Ромі Хааг. Вона була відомою трансгендерною жінкою та артисткою кабаре. Хааг вплинула на відео Боуї «Boys Keep Swinging», де Боуї з’являється в ролі хору драг квін.
4. Перетворення бісексуальності на “фішку”
Визнання Девіда Боуї «геєм» у 1972 році стало знаковим, зокрема тому, що в той час знаменитості не робили цього. Це був рік першого гей прайда, а гомосексуальність була легальною лише хвилину. Він змінив свою позицію в 1976 році, коли сказав журналу Playboy, що він бісексуал, а не гей, що, ймовірно, мало сенс для громадськості, оскільки він все ще був одружений зі своєю першою дружиною Енджі Боуї.
Після смерті Боуї багато хто назвав його іконою бісексуальності і одним з перших, хто показав, що можна бути бісексуалом. Вперше стало можливим для людей бути бісексуалами публічно – і Боуї дуже допоміг цьому. Він зробив це «фішкою», яку мало хто в мейнстрімі робив раніше, і слава Богу, що він це зробив.
5. “Твоя мама не знає, хто ти – хлопчик чи дівчинка”
З самого початку «Rebel Rebel» Боуї киває в бік драг квін та андрогінної моди. Стиль Боуї протягом усієї його кар’єри можна охарактеризувати цією лінією – одягатися в ексцентричний та альтернативний одяг, який підривав гендерні стереотипи і назавжди змінив хід квір-культури. Мало того, це ще й дивовижна пісня.
6. Коли Девід Боуї одягнув костюм міма в клуб у 1968 році
Боуї не був чужий до експериментів – з макіяжем і костюмом, звісно. Одного чудового травневого дня 1968 року він відправився на вечірку в клуб «Middle Earth» у Ковент-Гардені з «мімічним» макіяжем. Але що це, як не сучасний попередник макіяжу, який ми бачимо сьогодні? Драг квін мають довгу історію, що сягає корінням у глибину століть, але відкритість Боуї та його квір-стиль макіяжу, безумовно, зіграли свою роль.
7. Коли Девід Боуї обійняв Міка Ронсона влітку 1972 року під час шоу Top of the Pops
Девід Боуї недбало обійняв свого гітариста за плечі під час найвпливовішого музичного шоу на BBC. Це спричинило хаос. Як пише HuffPost: «Це був досить небезпечний і дивакуватий вчинок».
На той час Боуї вже виступав під псевдонімом Зіггі Стардаст, але не це альтер-его привернуло увагу людей. Обійнявши Ронсона, він «зарекомендував себе як бунтар». Це був момент, який змусив людей по-іншому поглянути на гендер і сексуальність, що приносить користь квір-руху і донині.
8. «Використовуйте кожну мить якнайкраще. Ми не еволюціонуємо. Ми нікуди не йдемо»
У статті 2004 року, яку він написав для журналу Esquire, Боуї дав список того, чого він навчився. Це одна з речей, які, за його словами, він засвоїв за ці роки, і, хоча, можливо, ненавмисно, це чудовий квір-момент від культового співака. Ця цитата закликає нас жити найкращим квір-життям за кожної нагоди, як це часто робив він.
9. Завужені штани, костюми з візерунками, наплічники та шовкові поло з принтом
Модний вибір Боуї сформував другу половину 20-го століття, особливо коли мова йшла про квір-стилі та вбрання. Він був першовідкривачем таких речей, як завужені штани, костюми з візерунками, кльош, підплічники, квітчасті пальта, обтягуючий одяг і поло з шовковим принтом.
Стиль цього одягу ми бачимо, як він з’являється і знов з’являється протягом багатьох років, особливо на ЛГБТК+ іконах, які ми маємо зараз. Яскравим прикладом є Гаррі Стайлз – варто лише поглянути на його вбрання, яке він носить на гастролях, на публіці та на обкладинках журналів (див. Rolling Stone 2019), і в ньому безсумнівно відчувається вплив Боуї.
10. Коли Девід Боуї виконував на сцені “імітацію фелляції”
Боуї був відомий тим, що повністю відкрито говорив про свої сексуальні подвиги та досвід. Тож не дивно, що він часто імітував сексуальні акти на сцені, в тому числі виконував “імітацію феляції на сцені з гітаристом Міком Ронсоном”. Так, це той самий Мік Ронсон, який викликав обурення в нації після Top of the Pops.
Дерріл Буллок говорить про сценічні виступи: «Це не залишилося непоміченим», і це одна з причин, чому Боуї вважається «безпосередньо відповідальним за розповсюдження лесбійок, геїв, бісексуалів і транс* музикантів, яких ми маємо сьогодні».
11. Девід Боуї зробив камінг-аут як гей
Очевидно, що найдивніша річ, яку ви можете зробити, – це офіційно визнати себе геєм, що і зробив Боуї в 1972 році. Він сказав Melody Maker: «Я гей, і завжди ним був, навіть коли я був Девідом Джонсом».
Люди бачили в ньому «першопрохідця в поп-культурі, який зробив так, що іншим стало легше відкритися». Критик Ендрю Копкінд сказав, що він був «автентичною суперзіркою-геєм, автентичною суперзіркою і автентичним геєм водночас – вперше в нашій культурі з часів Оскара Уайльда».
Існує багато суперечок про те, чи був Боуї геєм, бісексуалом, квір- або гетеросексуалом, але ярлик не має значення в порівнянні з тим, які дивовижні кроки він зробив на шляху до квір-культури та репрезентації ЛГБТК+ спільноти.