ПТСР і ВІЛ: звернутись по допомогу і жити далі
Через війну в Україні та пов’язані з нею події наше населення постійно відчуває вплив чинників ризику, що призводять до розвитку посттравматичного стресового розладу (ПТСР). Такий стан психічного здоров’я може спричинити депресію та інші ментальні розлади, тому вкрай важливо його вчасно розпізнати та за потреби звернутись до лікаря.
ПТСР і позитивний ВІЛ-статус
Психологічний стан людини, яка живе з ВІЛ і отримала травмуюючий досвід через військові дії, має індивідуальні особливості, тож може змінюватись, супроводжуючись тривожністю, депресією, відчаєм тощо. Навіть незважаючи на наявність наміру зберегти виважене ставлення до позитивного ВІЛ-статусу та мотивацію до підтримки якості життя, ПТСР є додатковим навантаженням на психікуі і потребує часу та зусиль на опанування травмуючого досвіду.
Існує багато засобів самодопомоги, зокрема, техніки глибокого дихання, медитація, практики для зниження тонуса м‘язів і відновлення відчуття спокою. Якщо ж контролювати психоемоційний стан дедалі стає все складніше, самодопомога не дає бажаного ефекту, а відчуття тривожності триває більше, ніж півроку, звертайтеся за консультацією до лікаря. У разі потреби він скерує вас до профільного спеціаліста у галузі психічного здоров’я, а вчасне лікування ПТСР допоможе зберегти здоров’я.
Вивчення ПТСР: досвід Амстердамського університету
Кожна сьома людина, чий ВІЛ-статус позитивний, має симптоми посттравматичного стресового розладу*, – такими спостереженнями з учасниками 19-ої Європейської конференції зі СНІДу (EACS 2023), що відбулась у Варшаві, поділився Кевін Муді (Kevin Moody), PhD Candidate Infectious Diseases, Amsterdam UMC.
Люди, які живуть з ВІЛ, мають симптоми ПТСР
За яких умов виникає ПТСР? У разі, якщо людина пережила травматичну подію і не має можливості належним чином впоратись із шоком.
Подій, які є причиною ПТСР, чимало: військові дії, вимушена зміна місця проживання, захворювання, втрата близьких, нещасний випадок; стигма та/або упереджене ставлення суспільства, потерпання через насильство/сексуальне насильство тощо.
ПТСР може викликати сильне почуття страху, тривогу, нервозність та подібні реакції, тож через це люди всіляко намагаються уникати нагадувань про пережиту подію. Травматичні спогади можуть бути надзвичайно руйнівними, і пацієнти вказують на складнощі під час фокусування уваги та неможливість швидко зосередитись через те, що щоразу відволікаються на переживання.
У медичному центрі Амстердамського університету (Amsterdam University Medical Centres) в рамках втілення дослідницького проекту (2023) було влаштовано опитування пацієнтів з позитивним ВІЛ-статусом, які приймають антиретровірусну терапію (АРТ) і мають невизначене вірусне навантаження, тобто ВІЛ в крові не визначається.
В ході прийому лікарі використовували інструмент скринінгу на ПТСР (PC-PTSD-5**), зокрема, низку запитань: “Чи переживали ви коли-небудь травматичну подію?” За умови позитивної відповіді особам ставились уточнюючі питання: “Що саме сталося за останній місяць?”, “Що це була за подія”, “Чи уникаєте ви ситуацій, які нагадують про це?, “Чи мали місце “настороженість” або “пильність”?”, “Чи присутні відчуття заціпеніння або відстороненості?”, “Чи відчуваєте провину через це?” тощо.
Кевін Муді (Kevin Moody): “Особи, які мають три або більше з цих можливих симптомів, можуть мати посттравматичний стресовий розлад. Люди з ПТСР повідомляли про такі ознаки, як тривога, депресія, втома та проблеми зі сном. Вони мали занепокоєння щодо самооцінки у зв’язку з діагнозом ВІЛ, соціальною ізоляцією, проблемами з житлом та міграційним статусом.
На запитання анкети дали відповіді 474 респонденти, серед яких, зокрема:
- чоловіки (85%),
- народжені в Нідерландах та інших країнах з високим рівнем доходу (79%).
- мають невизначене вірусне навантаження (99%).
Серед опитаних учасників стан 62 з них (13%) вказував на наявність симптомів ПТСР, середній вік цих осіб становив 46 років.
Якщо звернутись до досліджень, проведених на цю тему раніше, отримані результати зіставні з існуючими, а деякі нові показники перевищують попередні, коли йдеться про поширеність ПТСР у зазначеній загальній спільноті.
Симптоми посттравматичного стресового розладу, зокрема, мають:
- 4% людей, які пережили травматичну подію***;
- 10% людей з хронічним больовим синдромом****;
- 15% осіб з діагнозами з сегменту “онкологія”*****;
- 14% осіб, які є ветеранами збройних сил******.
Кевін Муді (Kevin Moody): “Постачальники медичних послуг мають розглянути можливість включення скринінгу на посттравматичний стресовий розлад у повсякденну частину клінічної допомоги всім людям, чий ВІЛ-статус позитивний. Навіть якщо інфекціоністи не лікують ПТСР, працюючи з людиною, яка живе з ВІЛ, їм варто скерувати її до підтримки рівних або професійних фахівців, які надають допомогу щодо збереження психічного здоров’я”.
Наслідки ПТСР і лікування ВІЛ в Україні: що може лікар
Під час лікування ВІЛ медичні аспекти та психоемоційна складова завжди взаємопов’язані. Фахові знання та відповідна підготовка дозволяють лікарю надавати пацієнту допомогу з питань ментального здоров’я. Якщо людина, чий ВІЛ-статус позитивний, постійно перебуває в стані психоемоційного стресу, який намагається опанувати вольовими зусиллями, це може призвести до тих чи інших змін у психічному та фізичному стані. Ослаблення або втрата пам’яті – ознака однієї з фаз ПТСР, яку варто враховувати під час формування прихильності до лікування ВІЛ.
Лікар-фахівець, зокрема, психотерапевт та/або психіатр, допомагаючи пацієнту, має надати інформацію про ПТСР та його подолання. Бажано за можливості провести відповідну роботу і з близькими. Ті, хто поруч, мають усвідомлювати, що відбувається з рідною людиною, в чому причина цього, і що робити, коли станеться панічна атака або з’являться інші прояви розладу. Існують приклади, коли з часом ПТСР минає і без медикаментозного лікування, проте залишати цей стан без уваги не можна, потрібен пильний та обережний нагляд.
Бережіть психоемоційний стан і залишайтесь здорові!
*Йдеться про відвідувачів медичного центру Амстердамського університету (Amsterdam University Medical Centres), які живуть з ВІЛ.
**PC-PTSD-5 – шкала для скринінгу посттравматичних стресових розладів в умовах первинної медичної допомоги, – інструмент, призначений для виявлення осіб із ймовірним посттравматичним стресовим розладом.
***За матеріалами звіту “Posttraumatic stress disorder in the World Mental Health Surveys” (2017).
****Prevalence of Posttraumatic Stress Disorder in Persons with Chronic Pain: A Meta-analysis (2014).
*****Згідно з матеріалами “A meta-analysis of prevalence rates and moderating factors for cancer-related post-traumatic stress disorder” (2015)
******Prevalence of positive screening for PTSD among OEF/OIF and OEF/OIF era veterans in a large population-based cohort (2014).