Уряд Гонконгу розпорядився визнати одностатеві партнерства
Вищий суд Гонконгу зобов’язав уряд країни юридично визнати одностатеві стосунки, але зупинився на вимозі повної шлюбної рівності.
П’ять суддів Вищого апеляційного суду у вівторок (5 вересня) постановили, що уряд Гонконгу не виконує свій конституційний обов’язок щодо забезпечення альтернативної системи юридичного визнання одностатевих партнерств.
Це перший випадок, коли суд безпосередньо розглянув питання одностатевих шлюбів.
У своєму рішенні суд постановив, що ЛГБТК+ пари повинні мати “відчуття легітимності, яке розвіює будь-яке відчуття їхньої приналежності до нижчого класу людей, чиї віддані та стабільні стосунки не заслуговують на визнання“.
Уряду, який не виявляв особливого бажання відстоювати права ЛГБТК+, було надано два роки на прийняття відповідної схеми. Однак суд одноголосно відхилив апеляцію щодо запровадження повної шлюбної рівності та визнання одностатевих шлюбів, укладених за кордоном.
Гомосексуальність була декриміналізована в Гонконзі в 1991 році, і юридичні проблеми підштовхнули уряд до поліпшення прав ЛГБТК+ людей в цілому і одностатевих пар зокрема.
П’ятирічна юридична боротьба Джиммі Шам Цз-кіта
Джиммі Шам Цз-кіт (Jimmy Sham Tsz-kit) перебуває під вартою в очікуванні суду з березня 2020 року відповідно до закону про національну безпеку, запровадженого Пекіном після антиурядових протестів у колишній британській колонії. Цей закон був використаний для арештів і примусу до мовчання багатьох продемократичних активістів у рамках придушення інакомислення.
Шам, який одружився зі своїм партнером у Нью-Йорку десять років тому, вперше звернулася до суду у 2018 році, щоб змусити “спеціальний адміністративний район Китаю” визнати закордонні одностатеві шлюби. Він стверджував, що чинна міська заборона порушує його право на рівність і тому є неконституційною.
Суди нижчих інстанцій відхилили попередні позови у вересні 2020 року та серпні 2022 року, а в листопаді Шаму було надано дозвіл звернутися зі своєю справою до Верховного суду.
На засіданні в червні Апеляційний суд заявив, що відсутність одностатевих шлюбів у Гонконзі посилає сигнал про те, що вони “менш гідні”, ніж шлюби між цис гетеросексуальними парами.
“Перемога громади, яка, ймовірно, призведе до реальних змін”
Адвокат Азан Марва, який є юридичним радником Гонконгської організації “Шлюбна рівність”, сказав в інтерв’ю Hong Kong Free Press, що рішення суду не є “повною перемогою“, але являє собою “значний крок вперед” для ЛГБТК+ спільноти.
“Це не перемога для апелянта, але це перемога для спільноти, і вона, ймовірно, призведе до реальних змін”, – сказав він.
Марва додав, що найпростіший шлях для уряду – “забезпечити одностатеві шлюби по суті” шляхом внесення поправок до існуючих законів, які б відображали законодавство інших країн, таких як Англія, яке він назвав “всеосяжним і розумним“.
Естер Люн, керівниця кампанії за рівність шлюбів у Гонконзі, сказала:
“Це значна перемога, яка чітко показує, що гонконгське законодавство повинно надавати належну повагу і захист одностатевим парам. Це допоможе сім’ям, не завдаючи при цьому шкоди нікому”.
Однак вона додала, що це рішення “не відповідає тому, що насправді стоїть на кону в цій справі: повне включення в шлюб“.
В Азії лише Непал і Тайвань визнають одностатеві шлюби, тоді як Верховний суд Індії наразі обговорює, чи дозволяти такі союзи.
Законодавці Південної Кореї нещодавно прийняли закон про визнання одностатевих шлюбів після того, як країна зіткнулася з юридичними проблемами, пов’язаними з правами квір-пар.
Адвокат з прав людини Вонг Хіу-Чонг сказав AFP, що рішення гонконгського суду є “важливим кроком на шляху до захисту прав ЛГБТ”, але вважає, що дворічний термін, протягом якого відбудуться зміни, дещо задовгий.
“Ми сподіваємося, що адміністрація буде дотримуватися таких щедрих часових рамок і не буде зволікати”, – сказала вона.