Законопроєкт про мову ворожнечі в Польскому парламенті. “Обсяг забороненої критики буде розмитим і дискреційним”: депутатка

Розширення складу злочину мови ворожнечі на ознаки сексуальної орієнтації та гендеру “означає на практиці введення цензури на критику ЛГБТ-спільноти та її суспільно-політичних вимог“, заявила у Сеймі депутатка Каріна Босак.


На своєму 30-му засіданні Сейм Польщі продовжує роботу над законопроектом про мову ворожнечі, яку також називають законом про цензуру.

Це проект змін до Кримінального кодексу, який передбачає розширення захисту від мови ворожнечі і  злочинів на ґрунті ненависті, мотивованих дискримінацією за ознаками інвалідності, віку, статі та сексуальної орієнтації, шляхом доповнення переліку обтяжуючих обставин. Проти законопроекту рішуче виступають партія «Право і справедливість» та Конфедерація.

Каріна Босак: Уряд хоче законодавчо заборонити критику політичних вимог ЛГБТ

Депутатка Конфедерації Каріна Босак заявила, що розширення складу злочину мови ворожнечі на сексуальну орієнтацію та гендерні ознаки означає на практиці введення цензури на критику ЛГБТ-спільноти та її суспільно-політичних вимог. – Цензуру проти будь-кого, незалежно від його намірів і задумів, адже ненавистю може вважатися будь-що – сумнів, іронія, це не обов’язково має бути вульгаризм, – зазначила Босак.

Обсяг забороненої критики буде абсолютно розмитим і дискреційним. Це буде залежати від індивідуальних поглядів прокурорів і суддів, оскільки закон не дасть жодних вказівок щодо того, що мається на увазі під цим. Такого не повинно бути у вільній державі, – продовжила вона.

Парламентарка зазначила, що заява про запровадження цензури не є перебільшенням.

За цими, досі відносно рідко використовуваними, статтями передбачено лише тюремне ув’язнення. У своїй пропозиції уряд пропонує внести зміни до статей 119 та 256 Кримінального кодексу, які передбачають лише покарання у вигляді позбавлення волі на строк до п’яти та трьох років відповідно. Йдеться про злочини, які переслідуються за посадою, – нагадала пані Босак.ʼ

Конфедерація та партія «Право і справедливість» проти поправки до КК про мову ворожнечі

19 грудня обґрунтування представив заступник міністра юстиції Аркадіуш Мирча з Громадянської коаліції.

У своєму виступі депутат Себастьян Калета з «Права і справедливості» (PiS) висловив позицію, що ця пропозиція, хоча і називається владою «проектом боротьби з мовою ворожнечі», насправді є «проектом запровадження цензури або боротьби зі свободою слова».

Каріна Босак також висловилася проти законопроекту про цензуру. – «Ідея регулювання дебатів за допомогою кримінального кодексу є насильницьким наміром і створює де-факто поліцію думок з прокуратури», – сказала вона під час виступу в Сеймі, підкресливши, що дебати повинні бути вільними і відкритими, а не регульованими, і не криміналізувати політично некоректні погляди. Босак попередила, що запропоноване урядом розширення стане «інструментом придушення свободи слова для кожного – на вулиці, в пресі, в засобах масової інформації, в університетах, в Інтернеті та в школах». Депутатка висловивла оцінку, що насправді йдеться про «закріплення лівих поглядів на законодавчому рівні та задіяння завантажувального апарату, щоб нав’язати їх суспільству в цілому».

Кримінальне покарання за “висловлення поглядів, несумісних з лівими ідеями”?

Політики Конфедерації застерігають від встановлення таких норм у законодавстві, наголошуючи на тому, що свобода вираження поглядів має бути гарантована в публічних дебатах. – Що таке мова ворожнечі? Традиція польської мови не знає такого терміну. (…) Ми знаємо, що таке наклеп, дифамація, образа, образа тощо. Однак невідомо, що таке мова ворожнечі, тому це має бути кимось визначено, і визначатимуть це, звичайно, політики і чиновники, – стверджує депутат Конрад Беркович.

На практиці це означає не що інше, як кримінальне переслідування за висловлення поглядів, несумісних з певною ідеологією, близькою новій коаліції. […] Це очевидна цензура, очевидний наступ на свободу слова і очевидний повзучий тоталітаризм, – заявив Беркович.

Джерело

Сподобалось? Знайди хвилинку, щоб підтримати нас на Patreon!
Become a patron at Patreon!
Поділись публікацією
Залишити коментар