П’ять новаторських транс-ікон з історії, про які ви, мабуть, ніколи не чули

Будь-яка квір-людина, яка має акаунт у соціальних мережах, безсумнівно, стикалася з набридливою, фанатичною риторикою про те, що бути трансом – це сучасний “тренд”.

Але правда полягає в тому, що гендерно різноманітні люди були з нами, в країнах від Індії до Австралії та Америки, протягом всієї історії.

Однак про життя транс*персон багато чого не розповідають, спотворюють або приховують від громадськості. Крім того, може бути складно застосовувати сучасні слова про гендер до людей, які жили до того, як термін “трансгендер” увійшов до публічного лексикону, і які не мали можливості ділитися своїми займенниками.

Так само, як не існує єдиного транс-досвіду чи шляху, ці п’ятеро людей доводять, що в минулому не існувало єдиного способу бути гендерно різноманітним – і не існувало посібника для вивчення транс-історії.

Елагабал: трансгендерний імператор Риму

Їхнє коротке правління не було таким жорстоким і насильницьким, як правління Калігули, Нерона чи Коммода, але Елагабал був сумнозвісним у своєму роді, оскільки повідомлялося про суперечки, що порушували гендерні, культурні та релігійні норми римського суспільства.

Елагабал – він же Марк Аврелій Антонін – став імператором у 218 році нашої ери, коли йому було лише 14 років. Кажуть, що правитель часто “копіював жіноче вбрання і манери”, а також користувався косметикою.

Один письменник, Кассій Діон, повідомляв, що Елагабал шукав хірурга, який би провів те, що в наш час називають операцією з підтвердженням статі.

Кажуть, що Елагабалус обшукав всю імперію в пошуках хірурга, який би провів те, що сьогодні називається операцією з підтвердження гендерної ідентичності. (Гетті)

Вони одружувалися чотири рази, щедро обдаровуючи своїх коханців-чоловіків, зокрема, як повідомляється, називаючи одного з них своїм “чоловіком”, а себе – “дружиною”. Їхнє правління тривало лише чотири роки, перш ніж вони були вбиті у віці 18 років.

Френсіс Томпсон: перша транс-людина, яка дала свідчення в Конгресі США

Френсіс Томпсон, колишня рабиня, активістка руху проти зґвалтувань, увійшла в історію як перша трансґендерна жінка, яка дала свідчення перед Конгресом США, коли постала перед комітетом Конгресу, що розслідував расову різанину в Мемфісі 1866 року, невдовзі після закінчення Громадянської війни в США.

Цей жахливий інцидент став результатом триденного насильства проти чорношкірої громади Мемфіса, в результаті якого десятки людей загинули, ще більше були поранені, а будівлі були зруйновані.

Під час нападів Томпсон та інші були зґвалтовані членами білого натовпу, а потім пограбовані.

 

Посмотреть эту публикацию в Instagram

 

Публикация от Gender Benders (@genderbenders1)

Сміливість чорношкірої транс-жінки виступити проти сексуального насильства була революційною для свого часу.

Історик Ченнінг Джозеф описав Томпсон як “одну з ключових фігур у згуртуванні політичної волі для прийняття закону про захист громадянських прав нещодавно емансипованих чорношкірих людей, а також для забезпечення політичної волі для Реконструкції після Громадянської війни”.

Тамара Різ: геройка Другої світової війни, яка пройшла шлях “від солдата до дівчини”

У 1950-х роках Різ опинилася в центрі уваги, коли різні газети та журнали повідомили про її шлях від боїв на фронті Другої світової війни до хірургічного втручання, що підтверджує гендерну ідентичність.

Майбутня транс-ікона народилася в Канзас-Сіті, штат Міссурі, в 1924 році. Згідно з її автобіографією, Різ з юних років знала, що вона не така, як усі, бо “хотіла виглядати фізично як дівчина”.

Транс-подорож Тамари Різ висвітлювалася в ЗМІ в 1950-х роках із заголовками, що проголошували, що вона пройшла шлях “від солдата до дівчини”. (Гетті)

У 1942 році Різ записалася в десантники і воювала з нацистами та військами Осі в Північній Африці та Європі. За свої дії, окрім Бронзової зірки, трансгероїня була нагороджена медалями Франції, Бельгії та Нідерландів, згідно з даними міського архіву Амстердама.

Вона була звільнена з армії в 1945 році і врешті-решт почала свій перехідний шлях. У новинах 1950-х років детально описувалося, як 30-річна колишня військова пройшла операцію з підтвердження гендерної ідентичності в Нідерландах, зробивши те, що було описано як “сміливий стрибок”, щоб перетворитися “з солдата в дівчину”.

Протягом усього цього часу вона закликала громадськість ставитися до трансгендерних людей, таких як вона, з добротою і повагою.

Вілмер “Little Axe” Броднакс: Чорношкіра транс-госпел-зірка

Броднакс народився в 1916 році і почав співати ще в юності у своєму рідному місті Х’юстоні, штат Техас. Він зробив успішну кар’єру госпел-співака, яка тривала десятиліттями, і записався з багатьма найвпливовішими гуртами свого часу.

Вілмер і його брат Вільям співали в х’юстонському гурті “St Paul Gospel Singers”, а потім переїхали до Лос-Анджелеса, щоб продовжити музичну кар’єру. Вони виступали з Southern Gospel Singers у 1939 та 1940 роках.

Брати створили гурт Golden Echoes, також відомий як Little Axe і Golden Echoes, який став “найпопулярнішою гастрольною групою 1940-х років”, згідно з Національною коаліцією за справедливість щодо чорношкірих.

У 1950 році транс-співак приєднався до гурту Spirit of Memphis, який був “одним з найбільш високооплачуваних квартетів золотого століття госпелу”. Він продовжував співати з “Золотим відлунням” до 1965 року, після чого припинив гастролі, хоча продовжував записувати пісні у 1980-х роках.

Броднакс був убитий своїм коханцем у 1992 році, і його транс-ідентичність – він почав використовувати чоловічі займенники у віці 13 років – була виявлена. Його голос продовжує жити.

Гаррі Аллен: транс серцеїд

З 1900 до 1920-х років Аллен, який також носив ім’я Гаррі Лівінгстон, був одним з найвідоміших людей на Тихоокеанському північному заході. Куди б він не поїхав, він був відомий як підбурювач натовпу, розбійник і нероба.

Аллен народився 1882 року в Індіані, а в 1890-х роках переїхав з родиною до штату Вашингтон. Він почав ідентифікувати себе як чоловіка з юних років, сказавши в інтерв’ю 1908 року, що йому “не подобається бути дівчинкою” і що він “не відчуває себе дівчинкою”.

Гаррі Аллен був сумнозвісний через свої різноманітні романи з жінками по всьому Тихоокеанському північному заходу. (KCTS9/Mossback’s Northwest)

У пошуках роботи Аллен подорожував Тихоокеанським північним заходом у пошуках заробітку. Він працював вантажником, розбійником, боксером, перукарем і барменом – час від часу вдаючись до дрібних злочинів.

Він також був відомий тим, що спокушав жінок. У 1908 році одна газета опублікувала історію про двох жінок із Сіетла, які закохалися в нього і, як вважають, наклали на себе руки.

До моменту смерті Аллена від сифілітичного менінгіту в 1922 році, він неодноразово з’являвся в ЗМІ через свої романтичні подвиги і життя як справжній чоловік в той час, коли ставити під сумнів гендерні норми вважалося злочином.

Джерело

Сподобалось? Знайди хвилинку, щоб підтримати нас на Patreon!
Become a patron at Patreon!
Поділись публікацією