ЛГБТ Мадагаскару борються за створення спільноти в умовах апатії та ворожості
Невизначеність на африканському острові створює ризик для ЛГБТ Мадагаскару.
Хоча гомосексуальність і транс-ідентичність ніколи не були криміналізовані на Мадагаскарі, великому острові, де проживає 29 мільйонів людей біля східного узбережжя Африки, квір-спільнота бореться за те, щоб бути помітною і протистояти тліючим анти-ЛГБТ настроям серед впливових політиків та інституцій.
Нещодавно група активістів об’єдналася в організацію Queer Place Madagascar, яка має на меті допомогти ЛГБТІ+ людям на острові налагодити зв’язки та знайти підтримку. Ексклюзивно для Erasing 76 Crimes член Queer Place Madagascar, Діамант (псевдонім), розповідає про те, як живеться квір-людям Мадагаскару:
Я приєднався до Queer Place Madagascar з кількома друзями два роки тому, одразу після пандемії COVID-19, щоб допомагати молодим людям з ЛГБТІ+ спільноти з питаннями чи труднощами, вислуховувати їх і давати поради, організовуючи при цьому товариські та дружні простори, де ми могли б збиратися разом, наче в коконі. Так виникла ідея проекту.
Той факт, що на Мадагаскарі немає примусового законодавства для ЛГБТІ+ людей, на відміну від інших країн Східної Африки, не означає, що у нас є закони, які нас захищають. Насправді, вік згоди для гомосексуалів (21 рік) і гетеросексуалів (14 років) не однаковий. Однак ми діємо в правовому полі, яке дозволяє нам організовувати нашу асоціативну діяльність більш-менш так, як ми вважаємо за потрібне.
Ззовні спостерігачі відносно мало чують про ЛГБТ-фобію на Мадагаскарі через упереджене сприйняття правового середовища як сприятливого. Проте було б неправильно думати, що все добре і що тут немає гомофобії – зовсім навпаки. Просто через відсутність структурованої войовничої організації навколо цього виду дискримінації міжнародна спільнота не знала про проблеми, які виникають тут для ЛГБТІ+ людей, зокрема, з певними церквами. Власне, саме тому на острові немає вінчань для ЛГБТІ+ людей.
[Примітка редактора: На відміну від багатьох африканських країн, питання ЛГБТІ+ не відіграють жодної ролі в політичній кампанії]. Наразі політичні дебати в Мадагаскарі поляризовані навколо суперечливої особистості президента Андрі Радзуеліни, який наполовину визнає, що є громадянином Франції з 2014 року, що мало б позбавити його права обіймати посаду, оскільки Мадагаскар не визнає подвійного громадянства, а отже, Андрі Радзуеліна мав би втратити своє мадагаскарське громадянство після отримання французького. Тим не менш, нічого не було зроблено, щоб перешкодити йому знову балотуватися на посаду президента країни, що призвело до політичного хаосу і закликів до бойкоту президентських виборів з боку опозиції. [Вибори відбулися 17 листопада, і Радзуеліну було переобрано].
На нашому рівні в цьому контексті невизначеності ми боремося за те, щоб уникнути ситуації незацікавленості в питаннях ЛГБТІ+ на острові. Саме тому ми запустили петицію на платформі All Out у відповідь на принизливі коментарі губернатора регіону Махаджанга Мухтара Саліма Андріатоманги, який є дуже активним у соціальних мережах. Він написав у Facebook наприкінці святкування ЛГБТІ+ Прайду на початку липня 2023 року, щоб висловити своє несхвалення і заявити, що ЛГБТІ+ люди, на його думку, є персонами нон-грата в його регіоні.
Наразі на Мадагаскарі діє закон, присвячений інтернету та кіберзлочинності, але на острові немає органу, який би регулював діяльність ЗМІ, а також немає інституції, яка б відповідала за перевірку застосування закону, і навіть не визначені процедури для його реалізації. Для молодої організації, яка активно працює в інтернеті, де ми повинні бути видимими, це додаткова мотивація не залишати відкритим поле в соціальних мережах для ЛГБТ-фобів, сподіваючись, що колись у нас з’явиться центр для геїв і лесбійок за підтримки влади.
Зрештою, ми хотіли б бути більш залученими в медичну та соціальну сферу, підтримувати жертв виключення та діяти як обсерваторія ЛГБТ-фобського насильства та дискримінації в мадагаскарському суспільстві, що також було б корисно для нашої адвокації з особами, які приймають рішення, та лідерами громадської думки в нашій країні та за її межами.
Щоб ознайомитись більше з роботою Queer Place Мадагаскар, відвідайте їхню сторінку в Instagram