Форми прийому ДКП можуть впливати на роботу нирок, з’ясували вчені

Дослідники вивчили медичні дані людей, які приймали ДКП на постійній основі, а також тих, хто використовував ліки лише “на вимогу”. Виявилося, різні підходи до прийому PrEP можуть позначатися на функції нирок, щоправда, відмінності зовсім несуттєві. Робота вчених опублікована в журналі Antimicrobial Chemotherapy, пише “СНІД. Центр”.

Група вчених із різних країн у своєму дослідженні з’ясовувала, як тенофовіру дизопроксилу фумарат може впливати на функції нирок. Як з’ясувалося, препарат для ДКП при ВІЛ загалом безпечний для нирок, проте аналізи людей, які приймали його протягом двох років на регулярній основі, все ж таки були трохи гіршими, ніж у тих, хто пив таблетки “на вимогу”.

За відсутності раніше проблем із нирками прийом тенофовіру дизопроксилфумарату/емтрицитабіну (TDF/FTC; Truvada або непатентовані еквіваленти) є безпечним та ефективним способом профілактики ВІЛ. Причому препарат добре захищає як чоловіків, і жінок. Якщо ж людина має якісь проблеми з нирками, то постійний прийом препарату може стати винуватцем порушення їх функції.

В експерименті взяли участь 1235 людей. Більшість із них – чоловіки, які вступали в статевий контакт з іншими чоловіками. Середній вік учасників – 34 роки. Вчені розділили всіх піддослідних на три групи: тих, хто приймав препарат регулярно (таких було 40%), тих, хто приймав на вимогу (39%), і тих, хто перейшов з одного режиму на інший (21%). Дослідники запитували учасників про їх використання PrEP кожні три місяці та збирали зразки крові для вимірювання рівня креатиніну, який використовується для розрахунку РСКФ (швидкість клубочкової фільтрації, аналіз показує, наскільки добре працюють нирки).

Виявилося, що функція нирок спочатку знижувалась у всіх групах протягом перших трьох місяців після початку ДКП, але потім поступово відновлювалася. Протягом двох років аналізи у першої групи були трохи гірші, ніж у другої та третьої.

“Дозування ДКП на вимогу мало менший вплив на еволюцію рСКФ, ніж щоденна ДКП, але різниця не була клінічно значущою”, – уклали автори дослідження.

Ці результати показують, що як щоденний прийом ДКП, так і прийом на вимогу безпечні для людей, які не страждають на різні патології нирок. Для тих, хто схильний до ризику проблем з нирками, ДКП на вимогу може бути кращим, але тільки для тих, хто займається сексом досить рідко і точно знає, що прийме таблетку до початку статевого акту.

Джерело

Сподобалось? Знайди хвилинку, щоб підтримати нас на Patreon!
Become a patron at Patreon!
Поділись публікацією