“Про підлітків і для підлітків”: шосткинка Дар’я Чайка про квір-роман “Майже хороші хлопці”

Дар’я Чайка — шосткинка, авторка квір-роману “Майже хороші хлопці”. Книга порушує питання проблеми ЛГБТІК+ спільноти й розповідає про взаємини старшокласників в українській школі. Про актуальність такої літератури, написання книги та історію головних героїв — авторка розповіла Суспільному.

“Для мене ця книга про дружбу, насправді. Звичайно, і про саме сприйняття, і про усвідомлення себе, і про пошуки себе. І так, про першу закоханість”, — говорить авторка квір-роману “Майже хороші хлопці”.

У книзі кілька головних героїв, серед них — двоє колишніх найкращих друзів Тьома та Кім. Після того, як у школі дізнаються про те, що Кім гей, хлопці припиняють спілкування.

Події відбуваються у місті Сміла на Черкащині. За словами авторки, це місто було обране не випадково.

“Перший і найголовніший критерій – це було україномовне місто. Шостка у 2016 році й навіть зараз — це не україномовне місто. Я шукала щось із центральної України й в мене було два варіанти – Умань або Сміла. Але зі Смілої у мене є знайома й у неї я могла уточнити якісь деталі та факти. Також головні герої займаються футзалом, і в Смілі є футзал та команда”, — пояснює авторка.

У першій версії роману, яку Дар’я опублікувала на літературній платформі “Аркуш”, не йшлося про Смілу. Авторка описувала місто в якому відбуваються події більш загально.

“Але коли я почала підставляти саме Смілу в текст, зрозуміла, що я якби її й описувала. Так виходило, наче воно одразу і писалося про це місто. Хоча потім зрозуміла, що напевно всі такі середні або маленькі міста України між собою були схожі. І у багатьох цих містах є якісь там парк, якісь заводи. Ще до вибору міста, вже були сцени з парком, що дуже схожий на той про який йдеться в романі”, — говорить Дар’я Чайка.

У романі описується життя українських підлітків у 2016 році та згадується по тодішню АТО. Авторка зазначає, що хотіла бути більш наближеною до героїв.

“Мені було 16 у 2014 році, їм у 2016. Тобто вони недалеко від мене. Якщо описувати підлітків 2021-2022 років, я можливо не так би добре їх розуміла. Також це були спокійні роки, хоча б в плані навчання. А далі почався ковід та велика війна, і не так просто це писати, як мені здається. В моєму розумінні, писати про війну треба вміти, щоб передати всі емоції. Але пишучи про 2016 рік я не могла проігнорувати тему АТО”, — пояснює авторка.

 

Квір-роман “Майже хороші хлопці”. Суспільне Суми

Протягом роману одинадцятикласник Кім переживає нерозуміння однолітків через те, що він гей. Хлопець зазнає фізичного та психологічного насилля. Проте розповідь ведеться від іншого головного героя — Тьоми, який спостерігає за колишнім другом та не розуміє, чому Кім не дає відсіч кривдникам.

“Перший варіант книги був від третьої особи — було декілька розділів. Далі зрозуміла, що якось не дуже виходить, декілька місяців не писали. Далі почала писати від першої особи й мені сподобалося більше. Тому що зрозуміла, що у Тьоми буде дуже багато емоцій, він буде такий у мене емоційний хлопець. І ще від першої особи вийде краще передати це все. Стосовно того, як описати самосприйняття сексуальної орієнтації Тьоми, я радилась зі знайомими з гомосексуальною орієнтацією. Те що дівчина написала про хлопця, мені здається, це якісь гендерні стереотипи з якими ми не можемо справитися. Людина – вона відчуває однаково, будь-яка, як хлопець, так і дівчина”, — зазначає Дар’я.

Ілюстрації у романі “Майже хороші хлопці”. Ілюстрації Маші Ґрімм для роману “Майже хороші хлопці”, “Видавництво”.

Авторка додає, що її улюблені моменти у книзі ті, де хлопці спілкуються як друзі.

“Таких моментів насправді мало у книзі. Наприклад, після футбольного турніру вони сиділи і їли ці там хот-доги десь на лавочці. І мені здається, що це такий комфортний і класний момент. І так само коли вони просто робили разом домашні завдання і Кім контролював Тьому. Такі взаємодії їхні, де вони спокійні й просто друзі — оці моменти подобаються дуже”, — каже Дар’я.

Авторка говорить, що назва роману “Майже хороші хлопці” підходить під характери та дії персонажів.

“Я себе пам’ятаю підліткою, коли були сварки й здавалося, що це кінець світу. І так само і Тьома, він начудив нормально перед Кімом. Будемо вже казати спойлерами, коли він не відповідав на смс-ки Кіма, і зрозуміло, чому Кім образився на нього. Тьома вчинив негарно, я його не виправдовую. Тому книга і називається “Майже хороші хлопці”. Тому що вони не хороші насправді, вони роблять якісь такі помилки. У дорослому віці здається, що тупо робити таке. Але в підлітковому роблять же деякі. Тому що тоді все гіперболізоване уявлення”, — каже Дар’я.

Квір-роман 12+. Авторка пояснює: “Це про підлітків і для підлітків, тому що хочеться, щоб вони читали такі книги й розуміли, що вони не одні і подібні ситуації до їх життя також трапляються. Також квір-література – це те що потрібна не тільки гомосексуальним підліткам, а взагалі всім гомосексуальним людям. Ми маємо дуже багато книжок про гетеро стосунки й не так багато книжок гомо стосунки. Тому я за те, щоб наповнювати ринок квір-літературою якомога більше, особливо якщо з українським сетингом – це просто неймовірно”.

“Книга підходить для 12+, тому що там немає відвертих сцен саме сексуального характеру. Щодо нецензурної лексики, діти в 12 років її також використовують. Я б не сказала, що це щось таке для них новітнє. Не знаю, чи багато дітей саме 12+ прочитали цю книгу, але мені здається, що 14+ ця книга повинна дуже добре їм заходити, тому що це якраз той період, коли починається самоусвідомлення.Ти в собі копаєшся, шукаєш і намагаєшся зрозуміти себе і оточуючих”, — каже авторка.

Ще до написання власної книги, авторка читала квір-літературу інших авторів та вже захоплювалась письменництвом.

“Якщо писати про квір-людей — це не може бути легко написано. Якщо ми беремо до уваги Україну саме, тому що у нас тут є і гомофобія, ми все це прекрасно знаємо. Особливо 2016 рік, можливо зараз більш-менш з цим ситуація. Хоча, останні новини… Я читала нещодавні про побиття людей через їхню орієнтацію. Тому коли мені здається, що ми трошечки просунулись вперед, з’являються такі новини, і я розумію, що ми знову кудись назад відкочуємося”, — зазначає Дар’я Чайка.

Авторка працювала над романом з серпня 2022 року до січня 2023. Перед публікацією знайома Дар’ї мінімально відредагувала роман, а подруга намалювала першу обкладинку. Після публікації книги на платформі “Аркуш” та в Telegram, книжкою зацікавився співзасновник “Видавництва” Ілля Стронґовський.

“Спочатку я не зрозуміла, що він видавець. Мені тоді люди писали відгуки щодо книжки і я подумала, що Ілля Стронґовський – це також просто людина, яка прочитала книгу і хоче написати мені подяку. Не звернула увагу, а потім вже він мені вже написав з пропозицією про співпрацю”, — згадує Дар’я Чайка.

За перший місяць було продано 3 тисячі примірників. Нині у продажу другий наклад книги. За словами авторки, вона не очікувала такого попиту на роман.

“Якщо чесно, не думала за те, як вона розійдеться. Для того, щоб не розчаровуватись, я не надіюся сильно. Тому я така: “Окей, вона вийде, все. Хтось купить, не купить. Нічого страшного”. Я особливо за це не задумувалась. Потім побачила, що вона аж так розійшлась і звичайно, що це і для мене, в принципі і для “Видавництва” було такою несподіванкою”, — пояснює Дар’я.

Авторка з самого початку не планувала писати продовження роману “Майже хороші хлопці”. Нині думає про нову книгу, що висвітлюватиме гетеро та гомосексуальні стосунки.

“Хлопців вже написала і відпустила. Хай вони просто живуть собі далі у своєму класному, гарному світі. Треба натхнення на те, щоб написати продовження, а я вже зайнята зовсім іншими думками про іншу книгу. По-друге, якби я писала продовження, то там було б стільки драми. Я б уже не писала щось таке лайтове, тому і не хочу братися. Хай краще вони залишаться щасливими й здоровими, ніж я їм щось там понапридумую”, — говорить Дар’я.

Квір-роман “Майже хороші хлопці”. Суспільне Суми

Авторка говорить, що попри написаний та виданий роман, не вважає себе письменницею.

“У моєму розумінні, письменник — це хтось типу Стівена Кінга, Бернара Вербера або Джоан Роулінг — це люди з величезним бекграундом. Це люди, які вже написали багато книжок і в них є статус. Оце реально, це письменники. Логічно, я письменниця, тому що в мене є книга. Але я себе такою не відчуваю, хіба що письменниця-початківець. Це не означає, що всі мають дотримуватися такої думки, але я себе так відчуваю”, — пояснює Дар’я.

Наскільки “Майже хороші хлопці” популярні у Шостці авторка зазначає:

“Ніхто не писав: “Я із Шостки, і ось мій відгук”. Я бачила тільки коментарі в TikTok під якимось відео з моєю книгою, що там хтось писав: “О, авторка із Шостки, авторка з мого міста”. Але це все, що я бачила. Не знаю, чи читав хто, чи може і не читали”, — додає Дар’я.

Окрім письменництва Дар’я Чайка працює графічною асистенткою.

“Я зараз живу у Шостці, а всі мої друзі або у Сумах, або у Києві. Тому я просто вдома, і намагаюся щось читати чи дивитися наукові відео. Трохи розширюю свої знання про світ і про оточення”, — говорить авторка.

Джерело

 

Сподобалось? Знайди хвилинку, щоб підтримати нас на Patreon!
Become a patron at Patreon!
Поділись публікацією
Залишити коментар