Конституційний суд Литви визнав, що закон про «Про захист неповнолітніх від негативного впливу публічної інформації» суперечить Конституції

Конституційний суд Литви визнав, що положення закону «Про захист неповнолітніх від негативного впливу публічної інформації», яке інколи тлумачилося як заборона на поширення інформації про ЛГБТК людей та одностатеві родини, суперечить Конституції Литовської Республіки.

Про це у соцмережах сповіщає Правозахисний ЛГБТ Центр “Наш світ”.

У поправках до цього закону, ухвалених у 2009 році, спочатку йшлося про заборону на «пропаганду гомосексуальних, бісексуальних або полігамних відносин», але, після різкої критики з боку ЄС та тодішньої президентки Литви Далі Грибаускайте, це положення було замінене на розпливчасту заборону «поширювати інформацію, що пропагує статеві стосунки чи інші уявлення про укладення шлюбу чи створення сім’ї, крім встановлених Конституцією чи Цивільним кодексом». Цей параграф, однак, кілька разів застосовувався для обмеження поширення інформації на ЛГБТК тематику, хоча таких випадків було дуже мало і кожного разу вони викликали гучні скандали. Останній раз, коли ця стаття була застосована для обмеження поширення збірки дитячих казок у 2014 році, її авторка подала позов до ЄСПЛ і виграла справу — суд визнав, що такі дії порушують статтю 10 Європейської конвенції з прав людини (право на свободу вираження).

Цікаво, що цей самий закон водночас заборонив і висміювання або цькування за ознакою сексуальної орієнтації.

Зрештою, попередній уряд Литви звернувся до Конституційного суду із запитом визначити конституційність цього суперечливого та неясного положення. Вчора суд виніс рішення, що ця норма закону порушує статтю 25 Конституції Литовської Республіки, яка гарантує право людини мати свої переконання і вільно їх виражати, шукати, отримувати і поширювати інформацію та ідеї, а також статтю 38 Конституції, де зазначено, що сім’я є основою суспільства і держави та що держава підтримує та охороняє сім’ю, материнство, батьківство і дитинство.

«Не може бути встановлено таке правове регулювання, яке би припускало, що інформація про будь-які сімейні моделі та стосунки між особами сама по собі є неприйнятною для неповнолітніх дітей», — сказав Ґінтарас Ґода, голова Конституційного суду, оголошуючи рішення. «Крім того, конституційне поняття сім’ї, про яке також йдеться в оскаржуваному положенні, не передбачає, що сім’я може бути створена лише на основі шлюбу», — зазначив суд.

Нагадуємо що Сімейний кодекс України теж визнає сімейні стосунки одностатевих пар, що підтверджується судовою практикою. Стаття 3 «Сім’я» говорить, що «Сім’ю складають особи, які спільно проживають, пов’язані спільним побутом, мають взаємні права та обов’язки» та що «Сім’я створюється на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, а також на інших підставах, не заборонених законом і таких, що не суперечать моральним засадам суспільства».

Джерело

Сподобалось? Знайди хвилинку, щоб підтримати нас на Patreon!
Become a patron at Patreon!
Поділись публікацією
Залишити коментар