12.12 – День пам’яті гомосексуальних осіб в Україні (жертв тоталітарного радянського режиму)
Рішення про проголошення 12 грудня Днем пам’яті гомосексуальних осіб — жертв тоталітарного радянського режиму, було ухвалене деякими українськими ЛҐБТІК+ організаціями 7 грудня 2006 року. Цього дня відзначається як важлива дата для вшанування постраждалих від систематичних репресій і дискримінації радянського періоду.
12 грудня 2024 року виповнилося 33 роки з моменту ухвалення Закону України, що декриміналізував добровільні гомосексуальні стосунки між дорослими чоловіками. Цей крок став поворотним моментом в історії прав людини в Україні. Закон, що вилучив частину статті 122 Кримінального кодексу УРСР, був прийнятий Верховною Радою України 12 грудня 1991 року, одним із перших після підтвердження незалежності України на референдумі 1 грудня того ж року. Закон підписав Президент України Леонід Кравчук, а він набув чинності 20 січня 1992 року.
Хоча статеві стосунки між жінками-лесбійками юридично ніколи не криміналізувалися, радянська система фактично переслідувала лесбійок через примусове лікування у психіатричних закладах із застосуванням жорстоких методів, таких як електрошокова терапія чи гормональні втручання.
Варто зазначити, що стаття «Мужолозтво» залишалася в Кримінальному кодексі України до 1 січня 2003 року, хоча після 1992 року вона передбачала відповідальність лише за статеві зносини чоловіка з чоловіком, вчинені із застосуванням насильства, погрози чи використанням безпорадного стану потерпілого.
12 грудня — це день, який нагадує про минулі репресії, але також слугує закликом до подальшої боротьби за рівність, безпеку й права ЛҐБТІК+ людей в Україні.
Дані для цієї статті взяті з документів “