Бундесрат схвалив закон про зміну даних про гендерний маркер у документах
За новим законом люди в Німеччині зможуть змінювати гендерний маркер у паспорті скільки завгодно разів, але не частіше ніж раз на рік. За дітей до 14 років заявку подаватимуть батьки.
Закон про самовизначення, що регулює правила зміни графи “стать” у паспорті, був схвалений бундесратом у Німеччині в п’ятницю, 17 травня. Очікується, що він спростить відповідну процедуру.
Згідно з документом, транс*, інтерсекс і небінарні люди в Німеччині, досягнувши 18 років, зможуть вносити зміни у свої посвідчення особи, просто подавши заяву в РАЦС. При цьому не має значення, чи відчуває людина, що належить до іншої статі, і чи має вона для цього біологічні передумови.
Допустимі для внесення в паспорт у плані статі варіанти: “чоловічий”, “жіночий”, “різноманітний” або “без зазначення”.
Діти теж зможуть змінити дані про гендерний маркер
Діти віком старше 14 років також зможуть змінити в паспорті дані, однак лише за згодою батьків. За дітей віком до 14 років відповідну заявку до РАЦСу мають подавати батьки або опікуни. В обох випадках необхідна заява про отримання попередньої консультації.
Обмежень у плані того, скільки разів можна змінювати гендерний маркер, немає. Однак чергова зміна на папері дозволяється тільки після року з того моменту, коли це робилося востаннє. Зміни фіксують у паспорті через три місяці після повідомлення РАЦСу про намір внести їх. Підкреслюється, що в законі йдеться лише про бюрократичні формальності, але не про операційну коррекцію статі.
Чинний досі в Німеччині закон про транс*персон було ухвалено 1980 року, він передбачав необхідність надати дві незалежні психологічні експертизи для зміни даних про гендерний маркер або своє ім’я. Зрештою рішення про допустимість змін мав ухвалювати окружний суд. Окремі положення цього закону, однак, на сьогоднішній день були анульовані Федеральним конституційним судом ФРН.
Багато охочих змінити свої дані вважали такі правила дискримінаційними і принизливими.
Особливості застосування закону
Агентство KNA роз’яснює деякі особливості та винятки, які мають діяти під час застосування нового закону. Так, чоловікам буде заборонено змінювати гендерний маркер, “якщо це очевидно пов’язано з бажанням уникнути призову до збройних сил, що ведуть оборону від нападу противника”.
Також новий закон не повинен впливати на права приватного домоволодіння або свободу укладення договорів. Зміни в графі “стать” не забезпечуватимуть доступ до шелтерів для жінок, фітнес-студій або саун, а також не даватимуть право виступати в тій чи іншій гендерній категорії на спортивних змаганнях. Претенденти на статус біженця зможуть подати заяву на внесення змін до їхніх посвідчень особи тільки за умови, що їхній дозвіл на перебування в Німеччині не закінчується протягом найближчих двох місяців.