В Одесі трансжінка майже не стала жертвою шахраїв – на її місці може бути кожен

Напередодні до ГО «ПРОЖЕКТОР» зателефонувала трансґендерна жінка, яка ледь не стала жертвою неприємного інциденту, тому вирішила отримали консультацію юриста щодо дій у подібних випадках.

Справа в тому, що днями вона йшла по одній з центральних вулиць міста Одеса, коли її зупинили невідомі особи. Троє молодих чоловіків у цивільному одязі представилися співробітниками поліції та вимагали від неї відкрити сумку для перевірки, при цьому вони не надали жодного документа. Трансжінка не розгубилась і запитала посвідчення, щоб дізнатися імена та звання осіб, а разом з цим впевнитись у їхніх повноваженнях. Однак чоловіки наполягали на своєму.

Правозахисниця Єлизавета Барашкова в рамках ініціативи «Юридична допомога трансґендерним, небінарним та квір-особам в умовах воєнного та повоєнного часа», що здійснються за підтримки МБФ «Альянс громадського здоров’я», роз’яснила клієнтці, що такі дії групи осіб є незаконними.

«По-перше, звертаючись, поліцейський зобов’язаний назвати своє прізвище, посаду, спеціальне звання та пред’явити на вимогу службове посвідчення, надавши можливість ознайомитись з ним, не випускаючи документ з рук. У разі, коли поліцейський у цивільному, він зобов’язаний пред’явити особі документ, який посвідчує його повноваження», – пояснює юристка норми, зазначені у статтях 18 та 30 Закону України «Про Національну поліцію».

Щодо перевірки змісту сумки, то правозахисниця підтверджує, що одним з превентивних заходів, які може здійснювати поліція, є поверхнева перевірка і поверхневий огляд. Однак вчиняти такі дії поліцейський може лише за умов, вказаних у частині 2 статті 34 того ж Закону – у випадку, коли існує достатньо підстав вважати, що особа має при собі річ, обіг якої заборонено чи обмежено або яка становить загрозу життю чи своєму здоров’ю або інших осіб. Також відповідно до частини 2 статті 31 того ж закону, під час проведення превентивного заходу поліція зобов’язана повідомити особі про причини застосування саме до неї цих заходів, а також довести до її відома нормативно-правові акти, на підставі яких вони застосовуються.

«І найголовніше – під час поверхневої перевірки речі, особа повинна самостійно показати поліцейському вміст особистих речей. Поліцейські не мають право копирсатися в сумці самостійно», – додає юристка.

Фінал історії трансжінки очікуваний: вона не розгубилась і набрала «102». В цей час чоловіки, що представились поліцейськими, сказали, що нібито відпускають її та швидко пішли геть. За словами Єлизавети Барашкової, це найкращий сценарій дій, коли потенційна жертва злочину викликає поліцію.

Закликаємо бути пильними та уважними до осіб, які турбують до вас на вулиці, та не зволікати звертатися на гарячу лінію правоохоронних органів.

Джерело

Сподобалось? Знайди хвилинку, щоб підтримати нас на Patreon!
Become a patron at Patreon!
Поділись публікацією