Квір організації Кишинева обговорили майбутнє ЛГБТ-руху Молдови
Квір організації з Кишинева вперше зустрілися, щоб обговорити майбутнє ЛГБТ-руху у Молдові.
“Я дуже рада, що в Республіці Молдова з’явилося більше ЛГБТ-організацій, більше активістів та ініціативних груп. Ми давно цього чекали. Сьогодні ми вирішили зібрати всіх активістів, які хотіли приєднатися до нас, щоб почати дискусії про те, що було, і як ми хочемо розвиватися далі. І якщо ми щось починаємо, то давайте переконаємося, що всі хочуть рухатися в тому ж напрямку, а якщо ні – давайте обговоримо це”, – сказала Анжеліка Фролова, координаторка Програми лобіювання та адвокації прав ЛГБТ Центру інформації “ГендерДОК-М” (ГДМ), наводить її слова проект Gdm.Md.
Про реалізовані проекти та плани на майбутнє розповіли представники організацій-учасників заходу, у тому числі медіапроекту “Bang-Bang”, організатори міжнародного кінофестивалю “Queer voices” та засновники “Queer cafe”.
“Нещодавно ми випустили “Bang-Bang”. Ідея зародилася у 2020 році, коли я зрозумів, що є якась дірка у ЗМІ, пов’язана з публікаціями про ЛГБТ. Але ЗМІ – це інструмент, який формує суспільне сприйняття, сприяє просуванню певних образів, стереотипів. І я подумав, що щось має змінитись. Я сказав собі, що ми повинні почати зі створення платформи, яка буде показувати точку зору ЛГБТ-людей. Тому що тільки так нам вдасться змінити наративи у ЗМІ. Ми віримо в силу етичної та об’єктивної журналістики”, – сказав Василь Міклеушан, співзасновник “Bang-Bang”.
Лорелей, адміністратор “Квір-кафе”, розповіла про міжнародний кінофестиваль “Queer voices”, який проходить у країні вп’яте, а також про проект, який було запущено влітку 2022 року, яким вона керує:
“Квір-кафе знайшло своє місце в Земському музеї. На даний момент ми організовуємо заходи кожні вихідні, в першу чергу йдеться про культурні заходи, але у нас є і дискусії громадянського суспільства. Ми прагнемо створити безпечний простір, де люди можуть добре почуватися і якісно проводити вихідні, у нас є творчі майстерні та періодично влаштовуються вечірки”.
Відкрита дискусія розпочалася з екскурсу в історію ЛГБТ-руху в Республіці Молдова. Засновник ГДМ Олексій Марчков розповів про те, в якому становищі були ЛГБТ люди 25 років тому, коли ледь закладалися основи організації захисту прав ЛГБТ, і як вигравали простір і права в міру реалізації кожного наступного проекту.
“Ви можете собі уявити, що наступного року Центру інформації “ГендерДОК-М” виповниться 25 років? А тепер спробуйте уявити, як були справи в Молдові 25 років тому. Я не знав жодної лесбіянки або трансгендерної людини. У геїв була обмежена кількість місць для зустрічей, найпопулярнішим з яких було в центральному парку, раніше там збиралися по 30-40 осіб, але навіть відомі суспільству люди, держустанови не помічали, держава взагалі не знала, що таке ЛГБТ, цього терміну не існувало. А 25 років тому як для спільноти, так для суспільства все почало змінюватися”, – пояснив Олексій Марчков.
“Те, що було зроблено досі, дуже важливо. Я хочу подякувати всім, хто стояв перед нами і робив цю чудову та важку роботу. Важко бути першим, коли немає інших прикладів. Це вміють лише дуже сильні та сміливі. Мені часто говорять , що Молдова не готова до нашого активізму, але насправді вона ніколи не буде готова, якщо ми не будемо працювати в цьому напрямку. Якби Олексій Петрович (Марчков) чекав на готовність Молдови, нас би сьогодні тут не було. зони комфорту та щось робити”, – сказав Василе Міклеушaну.
“Ми дуже раді, що є нові організації та ініціативні групи. Але ми не форсуємо події, тому що розуміємо, що все йде своєю чергою.
І зараз черговий виток розвитку ЛГБТ руху, коли створюється ЛГБТ медіа, коли є окремий величезний культурний проект для ЛГБТ людей, відкриваються якісь ніші, які ГДМ частково покривав, а для чогось закладав фундамент і якісь речі, які ми ніколи не робили, і хтось їх робить тепер, це дуже круто”, – зауважила Анастасія Данилова, виконавча директор Центру інформації “ГендерДОК-М”.
Активісти також виступили з деякими пропозиціями щодо розвитку та зміцнення ЛГБТ-руху.
“Хочу звернути увагу на важливий для мене момент – елемент інтерсекційності. Я багато років жила в Польщі, і там ЛГБТ-спільнота виходила на екологічні протести. І групи, які, наприклад, організовували акції проти знесення історичних будівель, також приходили на прайд-марш. Я думаю, що в Кишиневі цього поки не вистачає, поки що це відбувається тільки в невеликих групах, і я отримую величезне задоволення, коли бачу, як люди з однієї спільноти беруть участь у діяльності інших спільнот. Я думаю, що це тема, яку варто більше обговорювати. Потрібно більше підтримувати один одного в нашій боротьбі. Це те, що ми робимо в RoR, ми йдемо зі своїми барабанами, щоб підтримувати різні протести та соціальні ініціативи, доки ми ідентифікуємо себе з ними”, – сказала Ана Попа з RoR Chisinau ( Rhythms of Resistance), яка брала участь у заході.
“Нам дуже хотілося б зібрати всіх активістів і проводити такі обговорення хоча б раз на рік. Важливо, щоб ми всі були одним голосом і йшли в одному напрямку, нехай і різними шляхами”, – наголосила Анжеліка Фролова.
Відкрита дискусія про історію та майбутній рух ЛГБТ+ у Молдові була організована в рамках фестивалю Coming Out Days Fest 2022.