Вони чекали 55 років, щоб одружитись. Історія боротьби за шлюбну рівність

Дороті Луїза Таліаферро “Дель” Мартін і Філліс Енн Ліон – американська лесбійська пара феміністок, відомі за активістською діяльністю у боротьбі за права ЛГБТ+.

Мартін і Ліон познайомилися в Сіетлі в 1950 році, коли почали працювати в одному журналі. Вони швидко стали близькими подругами. Протягом двох років у них зав’язались романтичні стосунки, а в 1953 році вони разом переїхали до Сан-Франциско.

Здебільшого культура ЛГБТКІ+ існувала в барах, де квір-люди мали простір для спілкування та (обмежену) приватність, але цього було недостатньо.

У 1955 році Мартін, Ліон та шість інших жінок-лесбійок створили “Дочки Білітіса” – першу організацію громадянських і політичних прав лесбійок у Сполучених Штатах. Передусім вона була задумана як соціальна альтернатива лесбійським барам, які часто зазнавали рейдів і переслідувань поліції.

Вони виявили потребу в іншому просторі для спілкування з іншими лесбійками, який буде куди безпечніший і саме для жінок.

Через деякий час з’явилася ідея створити перше видання, де квір-люди будуть мати голос. Так утворився “The Ladder”, який був першим національно розповсюдженим лесбійським виданням у Сполучених Штатах. Він виходив щомісяця з 1956 по 1970 рік, а також один раз на два місяці в 1971 і 1972 роках. У 1963 році Барбара Ґіттінгс взяла на себе редагування “The Ladder”, надавши йому більш політично гострої позиції та додавши “Лесбійський огляд” під назвою журналу. Штрихові малюнки на обкладинці були замінені фотографіями лесбійок, щоб зробити їх більш помітними.

В 1967 році пара також стала першою лесбійською парою, яка приєдналася до Національної жіночої організації, оскільки фемінізм також був причиною, яка стимулювала їх організаційну роботу.

В 1979 році була заснована Lyon-Martin Health Services групою медичних працівни_ків та активіст_ів охорони здоров’я як клініка для маргіналізованих груп, які не мали доступу до медичної допомоги без засудження. Клініка незабаром стала зразком надання медичної допомоги в громаді з урахуванням культурних особливостей та, варто зазначити, що функціонує вона до сьогодні.

12 лютого 2004 року Мартін і Ліон отримали дозвіл на шлюб від міста та округу Сан-Франциско після того, як мер Гевін Ньюсом наказав видати дозвіл на шлюб одностатевим парам, які їх просили. Однак Верховний суд Каліфорнії скасував цю ліцензію, а також ліцензію кількох тисяч інших одностатевих пар. Тому їм прийшлося чекати ще 4 роки, щоб оформити шлюб вже законно. У 2008 році, після 55 років спільного життя, 87-річна Дель Мартін і 84-річна Філліс Ліон нарешті одружилися в Сан-Франциско і стали однією з перших пар, яких одружили.

На жаль, Мартін померла від ускладнення перелому руки через місяць після одруження.

Ми сподіваємось, що у нашій країні шлюбна рівність хоча б у формі цивільного партнерства буде узаконена найближчим часом, і тисячам ЛГБТКІ+ парам не доведеться чекати усе життя, щоб офіційно вступити в шлюб.

Публікацію підготувала координаторка регіонального представництва ГО “Інсайт” в м. Дніпро – Поліна Зирянова

Джерело

Сподобалось? Знайди хвилинку, щоб підтримати нас на Patreon!
Become a patron at Patreon!
Поділись публікацією