Волонтерська група “100% Життя” потрапила під мінометний вогонь: як до окупованих міст доставляли ліки для ВІЛ-позитивних людей

Благодійна організація “100% Життя” попри повномасштабне вторгнення продовжує програми допомоги, заохочує людей тестуватися на ВІЛ, долучатися до роботи та лікування. Вдається співпрацювати навіть з медичними установами в гарячих точках. Однак, доставляючи ліки до тоді ще окупованого Чернігова, волонтерська група потрапила під мінометний вогонь. Унаслідок цього сталася трагедія: загинули троє людей.

Про це розповів голова координаційної ради благодійної організації (БО) “100% Життя” Дмитро Шерембей в інтервʼю виданню “Obozrevatel”.

Від самого початку війни на Сході України “100% Життя” забезпечувала терапією 12 тисяч людей, які мешкали на Донеччині та Луганщині.

“Маємо величезний досвід роботи з окупованими територіями. Це допомогло з вирішенням деяких завдань, адже ми вже розуміли, як будувати логістику, яких заходів вживати. Проте я впевнений, що навіть без досвіду ми б впоралися. Війна показала, що здатність мобілізувати сили та зібратися – це в українців у крові”, – каже Шерембей.

Підготовка до повномасштабного вторгнення розпочалася в організації ще в січні 2022 року. Тоді на внутрішньому стратегічному плануванні організація розробила план дій, а вже в лютому встигла перемістити всі склади з медикаментами до західних регіонів України.

“Тоді ж ми створили рекомендації для МОЗ, у яких надали покрокові інструкції для клінік, які знаходяться в регіонах, що межують з РФ та Білоруссю. Провели навчання для фахівців та партнерів, підготували чіткі інструкції для випадків воєнних дій, окупації та поранень. Завдяки цьому вже 25 лютого ми почали розгортати гуманітарні програми з евакуації не лише наших пацієнтів, але й інших людей, які опинилися в окупації”, – пояснює представник “100% Життя”.

Працівниця організації Євгенія Руденко разом з міжнародною компанією організувала постачання до України медикаментів для 12 місяців повноцінного лікування 140 тисяч людей. У такий спосіб вдалось убезпечити ВІЛ-позитивних та забезпечити всім українцям доступ до терапії до середини 2023 року. Зазвичай таке медичне постачання займає близько восьми місяців, але “100% Життя” встигла за два тижні попри ускладнену логістику.

Найскладнішим завданням, як додає голова координаційної ради, було постачання медикаментів до областей, де йшли активні бойові дії, та на тимчасово окуповані території. “100% Життя” була першою, хто разом з МОЗ доставив ліки до Чернігова, який на той момент перебував під російською окупацією.

“Волонтери БО “100% Життя” під обстрілами доставляли в окуповане місто ліки – препарати для діалізу, інсулін, препарати від астми, антипсихотичні препарати, антибіотики та інші ліки, яких не було в аптеках. Для того щоб потрапити на окуповану територію, волонтерам доводилося користуватися паролями та секретними мапами мінних полів. Одного разу волонтерська група потрапила під мінометний вогонь, унаслідок чого сталася трагедія: загинули троє людей”, – розповів Шерембей.

Сьогодні завдяки зусиллям БО “100% Життя” та її партнерів усі українці, що живуть з ВІЛ, – в окупації, на підконтрольних територіях і навіть біженці за кордоном – забезпечені терапією.

Із 24 лютого офіс організації перетворився на гуманітарний хаб, до якого волонтери звозили евакуйованих з Київської області. Проєкт отримав назву “Ланцюжок життя”.

“Ми одразу організували шелтери. Вони працювали не лише для ВІЛ-позитивних. Це був величезний потік людей – і дорослих, і дітей, – історії яких можна скласти у величезну ріку горя та надії. Їхні історії давали сили йти далі та працювати на перемогу. Рани ми встигнемо загоїти пізніше”, – розповідає Дмитро.

Крім того, від початку вторгнення БО “100% Життя” зібрала і передала понад 30 тонн життєво важливих медикаментів для тих, хто їх потребує, понад 6,5 тисяч індивідуальних медичних аптечок для ТрО та ЗСУ, 6 тисяч бронежилетів для водіїв швидкої допомоги, медиків та соціальних працівників, 38 тонн їжі для лікарень, 129 портативних генераторів до прифронтових регіонів тощо.

Нагадаємо, що під час російських обстрілів Запоріжжя одна з російських ракет влучила в житловий будинок, де розташовувався штаб волонтерів, які займались евакуацією з тимчасово окупованих територій та надавали гуманітарну допомогу. Корм для тварин та гуманітарні набори, які витягли з-під завалів, волонтери віддали рятувальникам.

Джерело

Сподобалось? Знайди хвилинку, щоб підтримати нас на Patreon!
Become a patron at Patreon!
Поділись публікацією