У випуску Говорить вся країна розкрили як живуть представники ЛГБТ спільности і з якими викликами їм доводиться стикатись. Як відреагували батьки на їх зізнання та чи будуть найближчим часом легалізовані одностатеві шлюби в Україні – дивіться у випуску.
В українському суспільстві тема одностатевих пар залишається чутливою та часто викликає палкі дискусії. Попри поступову зміну ставлення до ЛГБТ+ спільноти, реальність для таких сімей сповнена викликів: від неприйняття родичами до юридичної невизначеності. Але навіть у таких умовах є ті, хто знаходить вихід і бореться за свої права.
Яна та Віка давно мріяли про шлюб. Вони знають, що їхні стосунки викликають нерозуміння у консервативних колах, але це не заважає їм будувати спільне майбутнє. Дівчата навіть намагалися знайти способи узаконити свої стосунки за кордоном і вже зверталися за порадою до організацій за межами України.
Сім’ї дівчат по різному відреагували на зізнання про свою орієнтацію. На відміну від батьків Вікторії, що спокійно і з розумінням віднеслись до її вибору, реакція консервативної родини Яни була неприйнятна, однак зараз стали нейтрально відноситись до кохання доньки. Експертка Говорить вся країна, психологиня Оксана Зайцева пояснила, чому суспільство так гостро сприймає тему одностастевих стосунків:
«Стереотипи, які нав’язує і релігія, і церква, стають вкрай серйозними перешкодами для щастя. Церква завжди була дуже консервативною системою, у якій певні питання розглядалися лише в одному світлі. Потрібно розуміти, що будь-яка заборона завжди викликає в людей бажання робити навпаки».
А от Євген та його партнер Олексій знайшли можливість оформити свої стосунки юридично. Вони уклали шлюб у США, в штаті Юта, навіть не виїжджаючи з України. Онлайн-церемонія коштувала близько 150 доларів, а отриманий документ має юридичну силу у багатьох країнах світу. Проте в Україні цей шлюб не визнається. Законодавство України не передбачає можливості для одностатевих партнерів мати офіційні юридичні права один на одного.
«Якщо ми колись поїдемо до США, нас визнаватимуть як подружжя. А в Україні – ніби ми чужі люди», – зізнається Євген.
Юридичні питання – не єдина проблема. з якою стикаються представники ЛГБТ+ спільности: нетерпимість від суспільства, булінг і навіть погрози – це все реальність одностатевих пар в Україні. І одним з таких випробувань завжди є зізнання батькам та близьким людям, адже все може закінчитись як прийняттям та розумінням, так і розірванням стосунків.
«Через мій характер усі й так здогадувалися, тож я зрозумів, що пора сказати мамі. Це був непростий момент – сльози, переживання. Але вона мене прийняла. Люди вважали це чимось, у чому потрібно зізнаватися, ніби я зробив щось незаконне. Але ж я не скоїв ніякого злочину», – згадує герой випуску..
В Україні одностатеві пари не мають можливості офіційно оформити свої відносини, що позбавляє їх базових прав: спільного володіння майном, права на спадщину, можливості ухвалювати медичні рішення за партнера та навіть права бути поруч у лікарні у критичних ситуаціях.