Перемога ЛГБТ+ спільноти: термін “ЛГБТІК+” вперше увійшов до законодавства України
Робота в інтересах ЛГБТІК+ спільноти була включена до Державної стратегії забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків до 2030 року. Ініціатива щодо цього надійшла від Національного ЛГБТІ-консорціуму та організації “100% ЖИТТЯ”.
Про це у соцмережах Святослав Шеремет.
У тексті Стратегії, затвердженої розпорядженням Кабінету Міністрів України, згадується “недостатній доступ” до низки послуг для жінок і чоловіків, які належать до вразливих груп, серед яких окремо перелічені “особи з числа ЛГБТІК+ (лесбійок, геїв, бісексуальних, трансґендерних, інтерсекс-, квір- та інших людей сексуального та ґендерного розмаїття)“. Це стосується доступу до соціального захисту, адміністративних, соціальних, медичних, освітніх, культурних, транспортних послуг, фізичної культури та спорту, а також правничої допомоги.
Святослав Шеремет у своєму пості відзначає: “Ура, ми це зробили! З подання Національний ЛГБТІ-консорціум / 100% LIFE робота в інтересах ЛГБТІК+ визнана частиною Державної стратегії забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків.”
Він також підкреслює важливість включення самого терміну “ЛГБТІК+” до законодавства: “Крім цього, самий термін ‘ЛГБТІК+’ увійшов до українського законодавства. Та ще й у якому контексті!”
Зазначається, що включення терміну “ЛГБТІК+” у такому розширеному формулюванні стало результатом окремої адвокаційної роботи за участі Міністерства соціальної політики. Святослав Шеремет зауважує: “сам факт включення поняття ЛГБТІК+ саме в такому формулюванні — «ЛГБТІК+ (лесбійки, геї, бісексуальні, трансґендерні, інтерсекс-люди, квір-люди та інші люди сексуального та ґендерного розмаїття)» — потребував окремої адвокації із залученням Мінсоцполітики. Зауважмо, що через це формулювання ми одним махом визнали ще «сексуальне та ґендерне розмаїття». Точніше, визнала держава.”
Представники спільноти відзначають, що вдалося забезпечити включення ЛГБТІК+ у державну стратегію ґендерної рівності за кількома аспектами. Святослав Шеремет пише: “Вдалося забезпечити інклюзивність державної стратегії ґендерної рівності до ЛГБТІК+ одразу по декількох позиціях.”
На завершення свого посту Святослав Шеремет висловлює думку щодо подальших кроків: “Що далі? А далі можна на всіх треках ґендерної рівності посилатися на принцип інклюзивності до ЛГБТІК+. Я думаю, це буде помічно і для багатьох інших адвокаційних задач.”
Очікується, що згадка ЛГБТІК+ у Стратегії може стати підґрунтям для подальшої роботи у сфері забезпечення рівних прав для цієї спільноти.
Посилання на офіційні документи:
- Державна стратегія забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків до 2030 року:
- Розпорядження Кабінету Міністрів України № 439-р від 08 травня 2025 року:
