Рада Європи нарощує підтримку України в забезпеченні громадянської рівності для ЛГБТІК+ — лесбійок, геїв, бісексуальних, трансґендерних, інтерсекс-, квір- та інших людей сексуального та ґендерного розмаїття

Про це у соцмережах сповіщає Святослав Шеремет.

🔸Наріжними сьогодні є цілий комплекс питань, серед яких:

  1. Визнання в Україні майнових та інших правових наслідків одностатевих шлюбів/партнерств, законно укладених людьми з українським громадянством за кордоном (оціночно це до 10.000 кейсів).
  2. Усунення в Україні дискримінаційного розрізнення між неодруженими гетеросексуальними та гомосексуальними парами, про ще вже маємо вердикт ЄСПЛ у справі «Маймулахін і Марків проти України».
  3. Визнання статусу члена сім’ї за цивільним партнером (цивільної партнеркою) тієї ж статі «тут і зараз», навіть у тих умовах, поки Україна не має власного законодавства про реєстровне цивільне партнерство. Визнання статусу члена сім’ї за партнером (партнеркою) тієї ж статі критично важливе для партнерств військовослужбовців / військовослужбовок, а також наших українських дипломатів.
  4. Запровадження в Україні національного законодавства про реєстрацію (правове визнання) вже наявних цивільних партнерств між людьми однієї документальної статі.
  5. Визнання нетерпимості на підставах сексуальної орієнтації та ґендерної ідентичності значимою обставиною вчинення злочинів, мотивованих нетерпимістю, а відповідно — врахування фактору нетерпимості під час розслідування та винесення судових вироків.
  6. Кардинальне вдосконалення базового антидискримінаційного законодавства, із доданням до числа захищених таких ознак, як сексуальна орієнтація, ґендерна ідентичність, ґендерне самовираження та статеві характеристики (СОҐІҐССХ/SOGIESC). Але не тільки їх, а ще й інших, про які «забув» свого часу законодавець, таких як стан здоров’я, наприклад. Нагадаю, що базовий антидискримінаційний закон ми прийняли ще за Януковича, і станом на сьогодні він морально застарів.
  7. Вирішення колізії щодо шлюбів і батьківських прав тих людей, які змінили маркер статі в документах унаслідок трансґендерного переходу. Якщо трансґендерна людина в шлюбі, то після переходу шлюб технічно стає одностатевим і не скасовується, але можливості замінити свідоцтво про шлюб немає. Так само, неможливо змінити після транс-переходу запис про матір чи батька у свідоцтві про народження дитини.
  8. Забезпечення соціальної, медичної та правової видимості інтерекс- та небінарних людей шляхом повернення до українських документів, що посвідчують особу, ґендерного маркера “X” (ми вже як держава ухвалили рішення це зробити ще 2013 року, але заморозили його впровадження).
  9. Встановлення розумної відповідальності за крайні форми мови ворожнечі відповідно до стандартів Ради Європи. Ідеться про криміналізацію прямих закликів до насильства у зв’язку з належністю людей до певних соціальних груп, зокрема до числа ЛГБТІК+.

📣 Про те, яким чином забезпечити в Україні ці новації, йшлося 12.11.25 на робочій зустрічі делегації Генерального директорату демократії та інклюзії Ради Європи (Directorate General of Democracy and Inclusion) з представницями й представниками українських організацій, які працюють в інтересах прав людини для ЛГБТІК+.

↪️ Іще 2010 року Комітет Міністрів Ради Європи ухвалив на адресу держав-учасниць, зокрема на адресу України, Рекомендацію CM/Rec(2010)5 про заходи з боротьби проти дискримінації за ознаками сексуальної орієнтації та ґендерної ідентичності.

↩️ Відтоді минуло 15 років, і європейські інституції значно просунулися у вдосконаленні стандартів рівності. Сьогодні ми маємо розлогі й зрозумілі керівні орієнтири, яким чином гармонізувати українське законодавство з законодавством Європейського Союзу. На цьому ми вже багато зробили, але роботи вистачить іще на роки вперед. Працюймо!

На зустрічі з Радою Європи Національний ЛГБТІ-консорціум #LGBTI_PRO представляли всі четверо співголів — Oleg Alyokhin від LGBT Association LIGA, Andrii Chernyshev від ГО «АЛЬЯНС.ГЛОБАЛ», Святослав Шеремет від Гей-Форум України / Gay-Forum of Ukraine NGO, Vasyl Malikov від Spectrum Kharkiv.

Раді були бачити й чути численних колежанок і колег по громадському сектору, з якими робимо спільну роботу, — від Точка опори ЮА – NGO Fulcrum UA, Дванадцять Дванадцять, Правозахисний ЛГБТ Центр “Наш світ” / LGBT Human Rights NASH SVIT Center, Insight LGBTQ NGO, Військові ЛГБТ+, Gender Stream, KyivPride, Sphere, Women Association, ZMINA. Центр прав людини, «100% життя» – Мережа ЛЖВ.

Джерело

Сподобалось? Знайди хвилинку, щоб підтримати нас на Patreon!
Become a patron at Patreon!
Поділись публікацією
Залишити коментар